Стари и негодни пестици са останали от XX век и отлежават под открито небе в Плевенско, затворени в бетонни кубове. Заради безконтролното използване на препарати за растителна защита по време на социализма, днес страната трябва да се справи с опасното наследство.
Върху бетонните кубове, които се намират в Крушовене, има предупредителни знаци за особена опасност. Местните се чудят дали са хербициди или пестициди. По думите им никой не знае какво има в кубовете.
Жителите на селото разказват, че от херметизираните капсули се носи миризма, която се усилва по време на валежите. Те питат:
„Санирали са го с обикновено лепило, с мрежа. Защо трябва да бъде саниран? То подава и не смееш да го видиш отблизо, защото мирише“.
Служители на РИОСВ-Долна Митрополия са съставили протокол през 2019 година, в който споменават за кафеникав теч и силна миризма. Те са уведомили фирма, която обслужва бетонните кубове. Оттам им отговорили, че проблемът е решен.
Кметът на Долна Митрополия Поля Цоновска коментира, че през 2003 година общината е решила съдбата на всички излезли употреба пестициди, съхранявани във вече компрометирани складове. По думите й, когато тази мярка е била взета, тя е била най-доброто решение за всички. Тя твърди, че подобни кубове има в много български общини и те се съхраняват по този начин.
Комисия е определила опасните отпадъци да бъдат сложени върху 200 квадратни метра площ, собственост на държавата – част от бившо селскостопанско летище. Според документите в кубовете има препарати, които са останали от някогашните аграрни комплекси. Преди 15 години те са били обезопасени и затворени.
Местните спрягат различни версии за евентуална опасност. Според проверка на „NOVA“ на площадката има 21 контейнери и те подлежат на строг контрол. Цоновска заяви, че при проблем, отговорните институции се уведомявали, идвало фирма и той се отстранявал.
От фирмата, извършваща мониторинг, твърдят, че редовно проверяват бетонните кубове. Последната им инспекция била през 2019 г. и не били установени проблеми. Те оценяват позицията на гражданите и ги уверяват, че негодните препарати за растителна защита са изолирани.