Тол системата вече има техническата възможност да засича средна скорост. Това беше обявено на работна среща в Националното тол управление. На нея министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова и представители на Агенция „Пътна инфраструктура“ бяха информирани за готовността на системата.
Бяха отчетени резултати от тестове, проведени между 18 и 23 октомври на участък от Северната скоростна тангента. За този период е засечен автомобил, който се е движел със средна скорост от 203 км/ч.
През последните 24 часа системата отчита 494 автомобила с превишена скорост над 140 км/ч. Още 642 коли са се движили със скорост между 101 и 120 км/ч, а 2707 автомобила са регистрирани със средна скорост между 121 и 140 км/ч.
Тол системата е засекла и данни за автобуси и тежкотоварни превозни средства. Три автобуса под 12 тона и 219 автобуса над 12 тона са се движели със скорост между 80 и 100 км/ч. Един автобус е преминал със скорост между 101 и 120 км/ч. Също така, 19 тежкотоварни автомобила са засечени със средна скорост между 80 и 100 км/ч, а други три са се движели със скорост между 101 и 120 км/ч.
Системата може да предава информация за правоприлагане от всички тол камери. Използва снимков материал, който засича номерата на автомобилите в началото и края на пътен участък. Тя отчита типа на превозното средство и ограниченията на скоростта за съответния вид транспорт.
Предстоят тестове на други участъци от републиканската пътна мрежа и сертифициране от Българския институт по метрология. Необходими са административни процедури и потвърждение от МВР, че данните от системата могат да бъдат обработвани.
Промени в Закона за движение по пътищата вече са внесени в Народното събрание. Те ще дефинират понятието „средна скорост“ и ще създадат условия за намаляване на пътнотранспортните произшествия. Очаква се това да повиши пътната безопасност и да спаси човешки животи.
Социални услуги за над 64 500 души ще са финансиране от 902 млн. лева
[…] […]
[…] […]
[…] […]