Тома Белев: Горите са в опасност заради готвени промени!

Природозащитникът призова да бъдат организирани протести заради подготвените промени в наредбата

1
40
Изсичане на гори
Изсичане на гори. Снимка: Тома Белев, Facebook

„Министърът на земеделието е подготвил голямата брадва за българските гори. Опасността за горите е 10-та степен по десетобалната скала. Всеки, който му е мила гората, трябва да е готов за протести.“

Това написа в социалната мрежа Facebook природозащитникът Тома Белев. Той публикува и предложените промени от екипа на Министерството на земеделието и храните /МЗХ/

В тях се посочва, че с проекта се целяло нормативното регламентиране на използването на съвременно дърводобивна техника в горските територии. Нещо повече. Твърди се, че с него ще се подобри състоянието на горите у нас

Промените били необходими, защото щяло да се улесни използването на механизирана горска техника и да се оптимизира употребата на дървесина. Щели да се ограничат и възможностите за нерегламентирано допълнително маркиране на насажденията в държавните и общинските горски територии. 

От МЗХ очакват с промените в наредбата да се осъвремени законовата уредба. Така например се предлага да отпадне изискването за по-дълъг възобновителен период за горите в Натура 2000, като той се променя от 30 на 20 години. Създава се възможност при склопеност на зрелия дървостой между котлите под 0,6 и наличие на достатъчно количество укрепнал подраст, да се извършва сеч с интензивността до 90%.

С предложените изменения в чл. 32, ал. 2 и ал. 3 се дава възможност в случаите на гола сеч, в зависимост от вида на възобновяването (изкуствено или естествено) да се изсече цялостно дървостоя или да се запазят ценни и желани дървесни видове.

Предлага се 36, ал. 3 да се отмени и да се създаде чл. 36а регламентиращ провеждането на сечи в полезащитните горски пояси, като се дава възможност да се провеждат сечи в пояси, както в „лошо“, така и в „задоволително“ и „добро“ състояние с цел подобряване на състоянието им за изпълнение на функциите, за които са създадени.

С предложеното изменение в чл. 43, ал. 1 се дава възможност за ограждане на възобновени участъци до склопяване на насажденията, с изключение на тези, за които с нормативен или административен акт е наложена забрана за ограждане и/или, когато в съответния участък съществува горски път.

В чл. 48, ал. 1 е предложено да се създаде т. 7, съгласно която при добива на дървесина се извършва почистване на сечищата от вършината, отпада и неизползваемата дървесина чрез „разхвърляне върху новоизградените просеки“. Новата точка има за цел да създаде възможност за работа на специализирана горска техника, като се оставащата вършина са оставя върху просеките с цел запазване на почвата и ограничаване на ерозията.

От МЗХ предлагат и редица други промени, с които можете да се запознаете ТУК

Недостиг на ток! Вървим ли към Лукановата зима?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments