Първото десетилетие на прехода се отрази най-силно и негативно на хората над 55 и тийнейджърите. Първите видяха как светът им се срутва, а част от тях нямаха енергия да започват живота си отново. Това написа в свой коментар в социалната мрежа Facebook природозащитникът Тома Белев, който направи анализ на първите години на прехода у нас. Ето какво написа той:
„Първото десетилетие на прехода се отрази най-силно и негативно на хората над 55 и тийнейджърите. Първите видяха как светът им се срутва, а част от тях нямаха енергия да започват живота си отново.
Тийнейджърите на 90те имаха цялата свобода да се развиват както усещат и желаят, но на част от тях им липсваше родителското внимание, което отиваше изцяло да се осигури съществуването на семейството. Все пак повечето от младежите тогава успяха да си изградят среда и бъдеще, независимо у нас или в чужбина.
Но тежките години оставят следа във всеки от нас. Например да не изхвърляш храна, а да я изядеш, даже да не ти харесва, е част от поведението хора, израснали в недоимък.
По същия начин в част от онези тийнове от 90те, израснали без родителско внимание и подкрепа, остана неувереността – правилно ли постъпват, как да го направят и още по-важно как да го обяснят, за да не изглеждат слаби или сгрешили.
При някои от политиците от това поколение може да се забележи склонност да се обграждат с приятели, съученици и сексуални партньори, както и склонност импровизирано да си съчиняват, измислят и фантазират заради присъщата им несигурност.
За какво ги мисля тези неща? Опитвам се да си обясня защо един политик ще разправя наляво надясно как съм го бил заплашвал, че ще го унищожа, след като аз съм го виждал на живо единствено на две публични събития преди много време и сме разменили не повече от три изречения общо.“