Първият самолет за чуждестранна помощ пристигна в Тонга, носейки на борда си жизненоважната питейна вода и консумативи от първа необходимост за жителите на тихоокеанската държава. Нова Зеландия съобщи, че неин военен самолет се е приземил на главното летище на Тонга, след като работници са почистили пистата от вулканичната пепел. Други самолети и кораби, изпратени от Нова Зеландия и Австралия, също са на път, пише „BBC“.
Изригването на подводен вулкан в събота и последвалото цунами покриха островите с вулканична пепел, което представлява сериозен риск за здравето на хората, тъй като пепелта и морската вода замърсяват водоизточниците. По официални данни най-малко трима души са загинали, системите за комуникация са нарушени, а Тонга едва сега започва да възстановява връзката си с останалата част от света след петдневно блокиране.
Както е известно, дебел слой вулканична пепел беше покрил летищната писта в столицата Нукуалофа, което възпрепятстваше кацането на самолети. В продължение на дни спасителните екипи и стотици доброволци работиха неуморно, за да изчистят пистата, използвайки най-различни инструменти, а главнокомандващият съвместните сили на Нова Зеландия контраадмирал Джим Гилмор заяви, че положените усилия са били „огромни„. Той обясни пред репортери, че новозеландският самолет C-130 Hercules е кацнал в Тонга малко след 16:00 ч. местно време. Той е бил натоварен с контейнери, пълни с вода, комплекти за изграждане на временен подслон, електрически генератори, комплекти с тоалетни принадлежности и комуникационно оборудване.
Междувременно Австралия съобщи, че първият от двата самолета Boeing C-17 Globemaster, пристигнали по-рано днес и превозващи доставки, е имал на борда си устройство за почистване, което да помогне за поддържането на пистата чиста.
Контраадмирал Гилмор заяви, че протоколите за безопасност, свързани с COVID-19 се спазват стриктно, като добави, че процедурите за помощ ще бъдат извършени с уверението, че екипажът на самолета няма да има контакт с никого от местните жители, както и че всички ще носят лични предпазни средства.
„Напълно сме наясно, че последното нещо, от което Тонга се нуждае сега, е епидемия от COVID-19 в допълнение към това бедствие.„, твърди главнокомандващият. По повод на това Австралия също потвърди, че никой от персонала няма да слезе от самолетите.
По-късно днес в Тонга трябва да пристигне и новозеландски военен кораб, като след него се очакват и други снабдителни кораби. Властите съобщиха, че първата задача на кораба „HMNZS Wellington“ ще бъде да огледа внимателно каналите за корабоплаване и маршрутите към пристанището на Тонга, за да се гарантира, че превозните средства могат да се движат свободно в този район.
Междувременно религиозната организация „Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни“ в мормонската страна съобщи, че през последните дни е предоставила на местните жители подслон и чиста вода.
Засега контактите с Тонга остават ограничени. Доставчикът на телекомуникационни услуги „Digicel“ е възстановил 2G връзката, но в момента тя е претоварена от огромния трафик в нея. Възстановяването на главния прекъснат подводен кабел, свързващ отдалечената островна държава с външния свят, също може да отнеме седмици.
Наскоро публикувани снимки от Консулството на Тонга в Европейския съюз показаха мащаба на щетите. На кадрите се виждат автомобили, пътища и сгради, покрити с дебел слой пепел. Междувременно въздушни снимки, направени от новозеландските военновъздушни сили, показват, че няколко села са унищожени на острови, които все още не са достигнати от спасителните екипи.
Експлозията на вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай е била усетена чак в Северна и Южна Америка. В Перу двама души са се удавили заради необичайно високите вълни, а плажовете край столицата Лима са били затворени след разлив на нефт.