Гореща вълна, обхванала югоизточна Австралия, доведе до покачване на температурите в най-големите градове на страната и ескалира заплахата от пожари, съобщава “BBC”. Силен пожар донесе спешно предупреждение до Аделаида в Южна Австралия в понеделник, докато съседна Виктория е изправена пред най-големия си риск от пожар от година.
В столицата на Виктория Мелбърн температурата достигна 30 градуса по Целзий в 07:30 ч. местно време (20:30 в неделя GMYT) пред очаквания максимум от 40 градуса. Температурите в Сидни също се очаква да надвишат 30 градуса по Целзий за трети ден.
Здравните служители призоваха хората да останат на затворено и да избягват физическа активност, а хората в близост до пожарите да избягват вдишването на дим. Пламъците по хълмовете Аделаида се засилиха в понеделник на фона на горещите и поривисти условия. Досега пожарът е изгорил над 2500 хектара земя и се смята, че няколко къщи също е могло да пострадат, но все още няма такива щети, съобщи Държавната пожарна служба на Южна Австралия.
Димът се е установил и над Аделаида, закривайки части от кръгозора на града и карайки някои жители да носят маски за лице. Здравните служители от Южна Австралия предупредиха, че димът представлява „сериозна заплаха“ за хората със заболявания на дробовете и сърцето. От началото на горещите температури в петък Бюрото по метеорология (Bom) издаде предупреждения за горещи вълни за Южна Австралия, Виктория, Нов Южен Уелс, Тасмания и Куинсланд.
Очаква се топлинната вълна да се задържи до средата на седмицата, тъй като масата на горещия въздух се проследява на изток в цялата страна.
“Повече горещи дни в сравнение с предходните десетилетия”
След екстремни заряди и горещи вълни преди година, лятото на Австралия тази година досега беше по-хладно и влажно. Метеоролозите твърдят, че условията са повлияни от явлението La Nina.
Австралия се е затоплила средно с 1,4 градуса по Целзий, откакто националните рекорди започнаха през 1910 г., според нейните научни и метеорологични агенции. Това доведе до увеличаване на броя на екстремни топлинни събития, както и до повече дни на опасност от пожар. В своя доклад за състоянието на климата за 2020 г. метеорологичните агенции бяха категорични:
“През лятото сега наблюдаваме по-голяма честота на много горещи дни в сравнение с по-ранните десетилетия.”
Същият доклад отбелязва, че 2019 г. – най-горещата записана година в Австралия – има 33 дни, когато националната максимална температура надвишава 39 градуса по Целзий. Това надмина общия брой дни с температури над 39 градуса през предходните шест десетилетия. Топлинните вълни са най-смъртоносното природно бедствие в Австралия и са убили хиляди повече хора, отколкото пожари или наводнения.