На Европейското първенство по ушу и кунг-фу в Бургас ще се представят традиционни бойни техники и ще бъдат въведени иновации, които до момента не са прилагани дори и в световен мащаб.
В България пристигна специално за събитието вицепрезидентът на Европейската федерация по ушу Абдулрахман Акюз от Турция. Той е бил посрещнат от президента на българската федерация Стефан Колев. С делегацията са дошли и водещи треньори и инженери, които са представили иновативна система за оценяване на състезателите.
Първенството ще се проведе след двугодишно прекъсване заради COVID рестрикциите. Официалното откриване ще е на 12 май от 19:00 часа в зала „Младост“ в морския град. Ще присъстват официални лица, много спортни дейци и представители от Българската федерация по ушу /БФУ/, спонсори, бизнесмени и други. Награждаването на победителите в отделните дисциплини ще бъде в последния ден на форума – 15 май. Президентът на федерацията Стефан Колев каза на днешната пресконференция, провела се в Община Бургас:
„Състезанието ще е много интересно и много важно за развитието на този спорт у нас. Вярвам в младите хора, които са изключително амбицирани, мотивирани и готови да се състезават на предстоящото първенство. Заявка за участие са дали над 500 атлета от 13 държави.„
„За Бургас е чест да е домакин на такива престижни състезания. Спортът е част от цялостния облик на града и е част от възможностите за развитие на туризма“, заяви Диана Саватева, зам.-кмет по „Култура, туризъм и спорт” в Общината.
Президентът на БФУ уточни, че шампионатът е в OPEN формат, което позволява на страни извън Европа и ЕС да се включат в надпреварата. На състезанието може да се наблюдават няколко надпревари – с оръжие и без оръжие, двубои пълен контакт, както и по състезателни бутащи ръце. В първенството ще се включат участници от различни възрастови групи – мъже, жени, юноши, девойки и деца, в различни стилове на китайските бойни изкуства.
Припомняме ви, че ушу е изкуство обединяващо над 130 основни стила и 380 подстила на китайските бойни изкуства, което е с над 2000-годишна история. Той е определен от Световната здравна организация /СЗО/ като спорт на 21 век заради ползите му върху ума и тялото.
През вековната си традиция спортът се развива в много различни стилове, като всеки от тях има своя собствена техника, тактика, принципи и методи. Отвъд традиционните бойни изкуства се развива като спорт в две направления – форма Тао Лу и свободни боеве Сан Да. В ушуто се използват традиционни оръжия като сабя, меч, тояга, копие и други. Освен с предимствата си на спорт, който развива цялото тяло и ум, ушу запазва в себе си и богата традиция на философия, мъдрост и себепознание.