През последните седмици новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп отново изрази интерес към контрола над Гренландия. Това е автономна територия на Дания в Арктика и най-големият остров в света.
Тръмп за първи път заговори за закупуване на Гренландия през 2019 г., но тази седмица отиде по-далеч. Той не изключи възможността за икономически или военен натиск, за да поеме контрол над територията.
Датски и европейски представители реагираха остро, като заявиха, че Гренландия не е за продан и териториалната ѝ цялост трябва да бъде запазена. Как може да се развие този необичаен конфликт между два съюзника от НАТО за територия, която е 80% покрита с лед, но има значителни ресурси?
Тръмп губи интерес и нищо не се случва
Много наблюдатели смятат, че изказванията на Тръмп са по-скоро блъф, за да принуди Дания да подсили сигурността на Гренландия. Миналия месец Дания обяви нов военен пакет за Арктика на стойност 1,5 млрд. долара.
Марка Якобсен, професор от Кралския датски военен колеж, смята, че това е част от стратегията на Тръмп да се позиционира преди встъпването си в длъжност. Според него Гренландия използва този момент, за да засили международния си авторитет като стъпка към независимост.
Гренландия гласува за независимост
Съществува консенсус, че независимостта на Гренландия е въпрос на време.
Въпреки това е малко вероятно гренландците да гласуват за нея, ако нямат гаранции за запазване на субсидиите от Дания.
Тръмп засилва икономическия натиск
Спекулира се, че икономическият натиск от страна на Тръмп може да принуди Дания към отстъпки относно Гренландия.
Един от основните отрасли, които могат да бъдат засегнати, е фармацевтичната индустрия.
Тръмп нахлува в Гренландия
Макар и малко вероятно, този “ядрен вариант” не може да бъде изключен. САЩ вече имат бази и войски в Гренландия, което прави евентуалната инвазия лесна.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм