Тръмп обяви, че коронавирусът е по-тежко нападение от атаката над Пърл Харбър

0
151
Доналд Тръмп
Снимка: The White House, Facebook

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп нарече пандемията от коронавируса “най-тежкото” нападение в историята на Съединените Американски Щати, намеквайки, че Китай носи отговорност кризата, предаде “BBC”.

Тръмп обяви, че заразата е засегнала страната по-тежко от бомбардировка на Япония над Пърл Харбър от Втората световна война и дори от терористичното нападение на 11 септември отпреди две десетилетия.

Администрацията на президента подготвя наказателни правни действия срещу първоначалните мерки за овладяване на кризата от страна на Китай. От Пекин отвърнаха, че Съединените щати се опитват да разсеят общественото внимание от собствените си грешки, допуснати при овладяването на кризата.

От началото на заразата в китайския Ухан през декември коронавирусът е заразил най-малко 1,2 милиона американски граждани, убивайки повече от 73 000 души на територията на Съединените Американски Щати. 

Какво точно каза Тръмп?

В изявлението си към репортери от Овалния офис на Белия дом от сряда президентът Тръмп обяви:

“Преминаваме през най-тежкото нападение, което някога се е състояло срещу страната ни. Това е най-лошата атака в историята. По-тежка е от нападението над Пърл Харбър, по-тежко е от атаката срещу Световния търговски център. Никога не сме се изправили пред подобно посегателство.”

“Това не трябваше да се допуска да се случи. Можеше да бъде спряно още при източника. Можеше да е спряно още в Китай. Трябваше да бъде спряно още в самото начало, а то не бе“.

След като впоследствие бе попитан дали пандемията може да се приема като действителен акт на война, Тръмп отвърна, че заразата, а не Китай е по-скоро американският враг. 

“Аз възприемам невидимия враг (коронавируса) като война”, коментира той. “Не ми харесва, че достигна до домовете ни, защото можеше да бъде спрян много по-рано. Така че аз възприемам невидимия враг като война”

Кой друг от офиса на Тръмп критикува Китай?

Сривът на дипломатическите отношенията между Вашингтон и Пекин бе допълнително влошен в сряда от секретарят на страната Майк Помпео, който продължи с реториката си спрямо Китай, обвинявайки страна в укриване на пандемията. 

Помпео продължава да се придържа към все още непотвърденото си обвинение, че има “множество доказателства” за зараждането на коронавируса в китайска лаборатория, макар и да не отрича за все още неразбулената неяснота около произхода на вируса. 

“И двете твърдения са вярни”, обяви американският топ дипломат за “BBC”. “Има още много въпроси, които очакват отговори, но има и много доказателства, сочещи, че вирусът е произлязъл от лаборатория”.

Китайската държавна медия обвини Помпео в лъжа. Един от най-кредитираните американски експерти по опазване на общественото здраве коментира, че най-сигурните доказателства до момента сочат, че вирусът не е синтезиран в лаборатория. 

Д-р Антъни Фаучи, член на оперативната група за борба с коронавируса към администрацията на Тръмп, коментира в понеделник, че заболяването изглежда е “произлязло от природата и се е прехвърлило върху други видове”. 

Защо Съединените щати обвиняват Китай?

Президентът Тръмп се изправя пред тежки предизборна кампания през ноември, предвид че процъфтяващата щатска икономика, която бе й отправна точка на първоначалната му кампания, в момента се превръща в жертва на пандемията от коронавирус. 

Социално проучване на “Pew” от последния месец сочи, че 2/3 от американските граждани имат негативни нагаласи спрямо Китай, което е и исторически рекордна стойност. Същевременно обаче приблизително същият брой от американците обвиняват президента Тръмп в прекалено забавена реакция при овладяването на пандемията. 

След като общественият фокус се насочи върху действията на администрацията на Тръмп, президентът нарече пандемията “китайския вирус”, но се дистанцира от термина през последните няколко месеца поради предстоящия му разговор с президента на Китай Си Цзинпин.

Президентът Тръмп и неговия очакван демократически опонент Джо Байдън изглежда фокусират кампаниите се около негативната обществена нагласа спрямо Китай, като се обвиняват взаимно, че са марионетки на основния икономически съперник на Америка. 

С началото на разпространяването на коронавируса в САЩ през януари Тръмп подписа първата стъпка от търговска сделка с Китай, която бе определена от страните като преустановяване на развихрилата се ценова война. Президентът на САЩ се надява скоро да се състои подписването на по-обширната втора фаза от сделката, която към момента се намира в неопределеност заради пандемията от коронавирус. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments