Тръмп обявява реципрочни мита в рискован ход, който може да промени икономиката

Новите мита, които Тръмп нарече „Ден на освобождението“, са опит да се стимулира производството в САЩ

0
31
Доналд Тръмп в САЩ
Доналд Тръмп. Снимка: Donald J. Trump, Facebook

След седмици на раздухване в Белия дом и безпокойство сред обществеността, президентът Доналд Тръмп ще обяви въвеждането на реципрочни мита както за приятели, така и за врагове, пише „Асошиейтед прес“.

Новите мита, които Тръмп нарече „Ден на освобождението“, са опит да се стимулира производството в САЩ и да се накажат други държави за това, което той заяви, че са години наред нелоялни търговски практики. Според повечето икономисти обаче рискованият ход заплашва да потопи икономиката в спад и да наруши десетилетни съюзи.

Белият дом излъчва увереност въпреки предприетата политическа и финансова авантюра.

„2 април 2025 г. ще остане в историята като един от най-важните дни в съвременната американска история“, заяви прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит на брифинг във вторник, като добави, че новите мита ще влязат в сила незабавно.

Реципрочните мита, които Тръмп планира да обяви, следват подобни неотдавнашни съобщения за 25% данъци върху вноса на автомобили; налози срещу Китай, Канада и Мексико; и разширени мита върху стоманата и алуминия. Тръмп също така въведе мита срещу държавите, които внасят петрол от Венецуела, и планира отделни данъци върху вноса на фармацевтични лекарства, дървен материал, мед и компютърни чипове.

Нито един от предупредителните знаци за спадащ фондов пазар или за превръщането на потребителските настроения в мрачни не накара администрацията публично да преразгледа стратегията си.

Търговският съветник на Белия дом Питър Наваро предположи, че новите мита ще събират 600 млрд. долара годишно, което би било най-голямото увеличение на данъците след Втората световна война. Министърът на финансите Скот Бесент заяви пред законодателите, че митата ще бъдат ограничени и могат да бъдат договорени за намаляване от други държави, според офиса на републиканеца Кевин Хърн, от Оклахома. Но Белият дом все още не е потвърдил подробности за политиката, въпреки че в понеделник Тръмп заяви, че е взел решението си.

Вносителите вероятно ще прехвърлят част от разходите за данъците върху потребителите. Според изчисленията на Бюджетната лаборатория към Йейлския университет 20-процентна универсална тарифа би струвала на средното домакинство допълнително от 3400 до 4200 долара.

Предположението на републиканската администрация е, че производителите бързо ще увеличат вътрешното производство и ще създадат нови работни места в заводите – и Белият дом изразява увереност, че подходът на Тръмп е правилен. Ливит коментира:

„Те няма да сгрешат. Това ще проработи. А президентът разполага с блестящ екип от съветници, които изучават тези въпроси от десетилетия. И ние сме фокусирани върху възстановяването на златния век на Америка и превръщането ѝ в производствена суперсила.“

Смелият оптимизъм не успя да успокои нито обществеността, нито съюзниците, които виждат в данъците върху вноса заплаха.

Въз основа на възможността за широкообхватни 20-процентни мита, която беше лансирана от някои сътрудници на Белия дом, повечето анализи виждат икономика, опетнена от по-високи цени и стагнация. Икономическият растеж на САЩ – измерен чрез брутния вътрешен продукт – ще бъде с около един процентен пункт по-нисък, а дрехите, петролът, автомобилите, жилищата, хранителните стоки и дори застраховките ще струват повече, установи анализът на Бюджетната лаборатория.

Тръмп ще прилага тези мита еднолично, тъй като разполага с начини да го прави законно без одобрението на Конгреса. Това улеснява законодателите и политиците от Демократическата партия да критикуват републиканската администрация, ако несигурността, изразена от бизнеса, и спадащите потребителски нагласи са всъщност признаци за предстоящи проблеми.

Хедър Буши, която беше член на Съвета на икономическите съветници към Белия дом на Байдън, отбеляза, че не толкова агресивните мита, които Тръмп наложи по време на първия си мандат, не успяха да събудят ренесанса на производството, който той обеща на избирателите. Буши подчерта:

„Не виждаме признаци на бум, който президентът обеща. Това е неуспешна стратегия.“

Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър от Ню Йорк заяви, че митата са основно начин Тръмп да увеличи приходите си, за да плати за планираните от него удължавания на данъчните облекчения върху доходите, които са в непропорционално благоприятно положение за милионерите и милиардерите.

„Почти всичко, което прави, включително митата, струва ми се, е насочено към това да се намалят данъците на богатите“, коментира Шумър във вторник на сенатската трибуна.

Дори републиканците, които се доверяват на инстинктите на Тръмп, признават, че тарифите могат да бъдат разрушителни за икономиката с иначе добро ниво на безработица от 4,1 %. Ето какво мнение изрази председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън:

„Ще видим как ще се развие всичко това. В началото може да е каменно. Но мисля, че това ще има смисъл за американците и ще помогне на всички американци.“

Дългогодишните търговски партньори подготвят свои собствени контрамерки. Канада вече наложи някои от тях в отговор на 25-процентните мита, които Тръмп обвърза с трафика на фентанил. Европейският съюз, в отговор на митата за стомана и алуминий, наложи данъци върху американски стоки на стойност 26 млрд. евро (28 млрд. долара), включително върху бърбъна, което накара Тръмп да заплаши с 200% мито върху европейския алкохол.

Много съюзници смятат, че са били неохотно въвлечени в конфронтацията от Тръмп, който рутинно заявява, че приятелите и враговете по същество са ограбили Съединените щати с комбинация от мита и други търговски бариери.

Обратната страна, разбира се, е, че американците също имат доходи, за да изберат да купуват дизайнерски рокли от френски модни къщи и автомобили от германски производители, докато данните на Световната банка показват, че ЕС има по-ниски доходи на глава от населението от САЩ.

„Европа не е започнала тази конфронтация“, коментира председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя изтъкна:  

„Ние не искаме непременно да предприемем ответни мерки, но ако се наложи, имаме силен план за ответни мерки и ще го използваме.“

Тъй като Тръмп раздуха своите мита, без да предостави конкретика, той осигури по-дълбоко усещане за несигурност за света, знак, че икономическото забавяне може евентуално да се разпростре отвъд границите на САЩ към други държави, които ще видят един виновен.

Рей Спарнай, генерален мениджър на JE Fixture & Tool, канадско предприятие за производство на инструменти и матрици, което се намира от другата страна на река Детройт, заяви, че несигурността е смазала способността на компанията му да прави планове. В понеделник той заяви:

„Ще бъдат въведени мита. В момента просто не знаем.“

И добави:

„Това е един от най-големите проблеми, с които се сблъскваме вероятно през последните години – ами от ноември насам – е несигурността. Това на практика забави всичките ни процеси на котиране, бизнесът, който се надяваме да осигурим, е в застой.“

Ливит е сред тримата служители на администрацията, които са изправени пред съдебен иск от Асошиейтед прес на основание Първата и Петата поправка. „Асошиейтед прес“ твърди, че тримата наказват информационната агенция за редакционни решения, на които те се противопоставят. Белият дом твърди, че АП не спазва заповедта на изпълнителния директор да нарича Мексиканския залив Американски залив.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments