Президентът на Съединените Щати Доналд Тръмп обяви въвеждането на нови ограничителни мерки за пътувания от Европа в опит да се ограничи разпространението на заразата с коронавирус. В телевизионно обръщение държавният глава заяви, че ще бъде ограничено пътуването от 26 европейски страни през следващите 30 дни. Той добави още, че “строгите, но нужни” мерки няма да важат за Обединеното кралство, където вече има 460 случай на заразяване с вируса, съобщи „BBC“.
На територията на Съединените щати вече има 1135 потвърдени случая на коронавируса и 38 починали от заболяването.
“За да ограничим навлизането на нови заразени в страната, ще ограничим пътуването от цяла Европа”, коментира президентът Тръмп от Овалния офис в сряда вечерта.
“Новите мерки влизат в сила от петък в полунощ”, добави още той. Ограниченията няма да се прилагат за граждани на Съединените щати.
Тръмп заяви, че Европейският Съюз “не е съумял да предприеме нужните мерки”, докато САЩ са се борили с вируса. Президентска прокламация, публикувана малко след изказването на президента Тръмп, конкретизира, че забраната важи за всички, които са се намирали в Шенгенското пространство за свободно движение на Европейския Съюз в рамките на 14 дни преди пътуването им към САЩ. Това сочи, че Ирландия попада извън забраната, тъй като не се намира след 26-те шенгенски страни. България, Хърватия и Румъния също са членки на Европейския Съюз, но не принадлежат към Шенгенското пространство.
Решението на Тръмп бе обявени часове, след като най-тежко пострадалата държава след Китай – Италия, обяви нови, строги ограничителни мерки върху своите граждани. Страната ще затвори всички магазини с изключение на тези за хранителни стоки, както и аптеките, като част от обявената национална карантина.
Президентът обяви, че ограничението върху пътуването ще важи и за “огромната по обем търговия и пренос на стоки”, пътуващи от Европа към САЩ. Впоследствие обаче Тръмп коментира в Туитър, че търговията “няма да бъде засегната по какъвто и да е начин” от новите мерки.
Тръмп обяви още, че планира да осигури милиарди долари на американската икономика под формата на заеми за малкия бизнес и призова Конгреса експедитивно да прокара драстичните мерки за данъчни облекчения в опита да се минимизира негативния ефект на епидемията с коронавируса върху икономиката.
“Впрягаме в пълна сила властта на федералното правителство и на частния сектор, за да защитим американския народ”, коментира той.
Каква е ситуацията в САЩ?
Официалните власти коментираха, че рискът от заразяване с коронавируса е сравинтелно нисък за американското общество, но опасенията се засилиха, след като бяха регистрирани редица нови случай по-рано този месец. Сериозни мерки за овладяване на разпространението бяха въведени. Войски бяха разпределени в Нова Рошел – северно от Ню Йорк, където се вярва, че е първичното огнище на вируса.
Националната гвардия ще осигурява храна на нуждаещите се граждани, които са били заставени да се поставят под карантина. Губернаторът на Вашингтон въведе забрана за организирането на големи публични прояви в редица окръзи. Северозападният щат е в епицентъра на заразата, регистрирайки 24 от 38-те смъртни случая на територията на страната.
В безпрецедентно решение Националната Баскетболна Асоциация (NBA) обяви, че ще преустанови сезона след мачовете в сряда вечерта. Решението бе взето, след като един от играчите на Юта Jazz даде положителна проба за вируса. Малко след решението на NBA, актьорът и носител на оскар Том Ханкс обяви в Туитър, че заедно с жена си са се заразили с вируса в Австралия.
— Tom Hanks (@tomhanks) March 12, 2020
Д-р Антъни Фочи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания, коментира пред Конгреса, че заразата предстои да се влошава и че всичко зависи от успешното поставяне под карантина на вече заразените.
Високите медицински разходи превръщат вируса в особено проблематичен, тъй като масово американците избягват лекарските визити, заради високите такси. Липсата на болничен отпуск е друг голям проблем, както и опасенията от недостиг на тестове за коронавирус.
Вицепрезидентът Майк Пенс, който ръководи работната група за овладяване на кризата, коментира, че “всеки американец може да бъде тестван без ограничения, произлизащи от разпоредбите на лекарите”, и че застрахователните компании са обещали да покрият разходите.
Ситуацията с останалата част от света
Световната здравна организация (СЗО), коментира по-рано в сряда, че заразата е прераснала в пандемия. Дефиницията е наложена, тъй като вирусът едновременно се разпространява в множество страни от цял свят.
Директорът на Световната здравна организация д-р Тедрос Адханом Гебрезий коментира, че броя на заболелите извън Китай се е увеличил 13 пъти в рамките на две седмици. Той заяви, че е “дълбоко обезпокоен” от “алармиращото бездействие на страните”.
Италианският министър председател Джузепе Конте обяви впоследствие ескалация в мерките за ограничаване на вируса. Той обяви, че масово магазини, барове, фризьорски салони, ресторанти и кафенета , които не могат да гарантират нужната от един метър дистанция между клиентите, ще бъдат затворени до 25 март.
В Италия има вече над 12000 потвърдени случаи на заразяване с коронавирус и 827 смъртни случая. Близо 900 души заразени с вируса се намират в интензивни отделения, коментира Световната здравна организация.
В Дания, където има 514 потвърдени случая или десеторно покачване от понеделник насам, е на път да затвори всички училища и университети от петък нататък. Правителството също призова за преустановяването на събития с над 100 души.
Индия ограничи масово визитите на чужденци до 15 април, а Гватемала забрани приемането на европейски граждани от вторник.
Междувременно Обединеното кралство се очаква да промени подхода си от ограничаване на вируса към забавяне на разпространението му.
Превод: Ивайло Йотов