Тръмп планира депортация на мигранти и помилване на участвалите в бунта срещу Капитолия

Според собствените му обяснения той има много работа през първия си ден в Белия дом

0
51
Доналд Тръмп
Снимка: Pixabay

Доналд Тръмп заяви, че няма да бъде диктатор, „освен в първия ден“. Според собствените му обяснения той има много работа през първия си ден в Белия дом, предаде „Associated Press“. Списъкът със спешни задачи включва стартиране на масова депортация на мигранти, отмяна на политиките на администрацията на Байдън в областта на образованието, преструктуриране на федералното правителство чрез освобождаване от длъжност на близо хиляди федерални служители, за които смята, че тайно работят срещу него, както и помилване на граждани, които са били арестувани заради участието си в бунта срещу Капитолия на 6 януари 2021 г.

Когато встъпи в длъжност като президент през 2017 г., той също имаше дълъг списък с точки, които да изпълни, включващ незабавно предоговаряне на търговските сделки, депортиране на голям брой мигранти и въвеждане на мерки за изкореняване на корупцията в правителството. Тези неща, разбира се, не бяха изпълнени наведнъж, затова се очаква и сега те да се случат поетапно.

„Колко изпълнителни заповеди ще бъдат издадени през първата седмица? Ще бъдат десетки. Мога да ви уверя в това,“, заяви националната прессекретарка на Тръмп, Каролин Ливит пред „Fox News“ вчера.

Повторно избраният лидер обеща, че ще предприеме редица ключови стъпки през втория си мандат, но политически анализатори се питат дали той ще може да се заеме с всичко това, още когато влезе в Белия дом.

Тръмп ще се опита да прекрати повечето наказателни дела срещу него

Тръмп заяви, че „в рамките на две секунди“ след встъпването си в длъжност ще уволни Джак Смит, специалния съветник, който понастоящем води две федерални дела срещу него. Смит вече обмисля как да прекрати делата поради дългогодишната политика на Министерството на правосъдието на страната, според която действащи президенти не могат да бъдат съдебно преследвани. Миналата година той обвини Тръмп в заговор за подмяна на резултатите от президентските избори през 2020 г. и в неправомерно съхраняване на класифицирани документи в имението му Мар-а-Лаго във Флорида.

Както е известно, Тръмп не може да се оневини сам, когато става въпрос за присъдата му в щата Ню Йорк по дело за парични преводи, но той може да се опита да използва статута си на новоизбран президент в опит да отмени или дори заличи присъдата си за тежко престъпление, както и да предотврати налагането на потенциална присъда под формата на лишаване от свобода.

Делото в щата Джорджия, където лидерът е обвинен в намеса в изборния процес, вероятно ще бъде единственото наказателно дело, което ще остане висящо. То вероятно ще бъде отложено поне до 2029 г., когато изтича президентският му мандат, тъй като прокурорът от Джорджия, който води делото, току-що спечели преизбирането си на поста. Ето някои от неговите обещания:

Помилване на привържениците, които щурмуваха Капитолия

Повече от 1500 души са обвинени, че са участвали в бунта срещу сградата на Капитолия, който избухна преди почти четири години, насърчаван от гнева на Доналд Тръмп срещу тогавашния президент Джо Байдън.

Тръмп стартира предизборната си кампания през март, като не просто се опита да пренапише историята на този бунт, но и позиционира насилствената обсада и неуспешния опит за преобръщане на хода на изборите през 2020 г. като „крайъгълен камък“ на кандидатурата му за завръщане в Белия дом. Той дори нарече своите поддръжници, които участваха в бунта, „невероятни патриоти“ и обеща да им помогне още в първия ден, в който отново встъпи в длъжност. Като президент Тръмп може да помилва всеки, който е осъден във федерален съд, Върховен съд на окръг Колумбия или във военен съд. Той може да прекрати продължаващото съдебно преследване на активистите, като издаде заповед на главния си прокурор да се оттегли.

Налагане на мита върху вносните стоки, особено тези от Китай

По време на кампанията си кандидатът на републиканците многократно обеща да наложи мита върху вносните стоки, особено тези от Китай. Той твърдеше, че подобни данъци върху вноса ще запазят работните места в производството в САЩ, ще намалят федералния дефицит и ще спомогнат за понижаване на цените на храните. Той също така изтъкна тази идея като централна част от програмата си за национална сигурност.

„Митата са най-великото нещо, измисляно някога,“, заяви Тръмп по време на митинг през септември във Флинт, щата Мичиган.

Размерът на обещаните от него мита обаче беше варираше. Той предложи поне 10% общо мито върху вносните стоки, 60% данък върху вноса на стоки от Китай и 25% мито върху всички стоки от Мексико. Тръмп вероятно няма да има нужда от подкрепата на Конгреса, за да наложи тези мита, както стана ясно през 2018 г., когато ги наложи върху вноса на стомана и алуминий, без предложението да минава през законодателите, като се позова на раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г. Клаузите на този закон дават на президента правомощието да коригира митата за внос, който би могъл да засегне националната сигурност на САЩ – аргумент, който Тръмп е изтъквал неведнъж.

Уреждане на войната между Русия и Украйна

Тръмп неведнъж е заявявал, че може да сложи край на войната между Русия и Украйна само за един ден. Когато беше помолен да коментира това твърдение, посланикът на Русия в ООН Василий Небензя отговори, че украинската криза не може да бъде решена за един ден.

Ливит, прессекретарката на Тръмп, заяви пред „Fox News“, след като в сряда Тръмп беше обявен за победител в изборите, че сега той ще може да договори мирно споразумение между Русия и Украйна. По-късно тя допълни: „Това включва още в първия ден да съберем Украйна и Русия на масата за преговори, за да сложим край на тази война“.

Както е известно, Русия предприе инвазия в Украйна преди почти три години. Тръмп, който не крие възхищението си от руския президент Владимир Путин, разкритикува остро администрацията на Байдън за това, че е предоставила прекалено щедра финансова помощ на Украйна, с което я е насърчила да води дълго войната.

Масови депортации на мигранти

Миналия месец по време на свой митинг Ню Йорк Тръмп заяви: „Още в първия ден ще стартирам най-мащабната програма за депортиране на мигранти в американската история, за да изгоним престъпниците. Ще спася всяко населено място, което е било завладяно и превзето, и ще вкарам тези жестоки и кръвожадни престъпници в затвора, след което ще ги изритам от страната ни възможно най-бързо.“

Тръмп вероятно ще нареди на администрацията си да започне усилията в тази посока още в момента, в който заеме поста си, но на практика е много по-сложно да се депортират бързо близо 11-те милиона души, за които се смята, че са в САЩ незаконно. Това би изисквало огромни ресурси от страна на правоприлагащите органи, масивни центрове за задържане, самолети за транспортиране на хората в родните им държави, както и държави, готови да ги приемат на своята територия.

Републиканецът заяви, че ще се позове на Закона за чуждите врагове. Този рядко използван закон от 1798 г. позволява на действащия президент да депортира всеки, който не е американски гражданин и идва от страна, с която има „обявена война“ или заплаха или опит за инвазия.

Костадин Костадинов: Политическа стабилност и дълготрайно правителство без „Възраждане“ не може да има

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments