Доналд Тръмп официално прие, че предаването на властта в САЩ трябва да започне и новоизбраният президент Джо Байдън да встъпи в длъжност. Президентът заяви, че федералната агенция, която контролира процеса по предаването на властта, трябва да „направи онова, което трябва да се направи„, въпреки че неотдавна обеща да продължи да оспорва резултатите от изборите, пише „BBC“.
Администрацията на Генералните служби на свой ред заяви, че признава Байдън за „явен победител„. Този ход дойде след като победата на Байдън в щата Мичиган беше официално сертифицирана, което разбира се беше сериозен удар за Тръмп. След съобщението на компетентните органи, Пентагонът заяви, че ще предостави „подкрепа на екипа на Байдън по професионален, добре организиран и ефективен начин, който ще отговори на очакванията на обществеността към департамента и ангажимента по отношение на националната сигурност„.
Как реагира екипът на Байдън?
Екипът на Байдън приветства началото на преходния процеса, а новоизбраният президент на Демократическата партия предстои да положи клетва на 20 януари. „Днешното решение е необходима стъпка, за да започнем да се справяме с предизвикателствата, пред които е изправена нацията ни, включително да овладеем пандемията и икономиката ни да се върне към правилния път.“, гласи изявление на екипа.
По-рано Байдън представи своя екип за външна политика и национална сигурност, състоящ се от стари негови колеги, с които е работил по времето, когато е бил част от администрацията на Обама. Той ще назначи Антъни Блинкън за държавен секретар, а Джон Кери – за пратеник по въпросите за климата. Джанет Йелън пък е обявена за първата жена, която ще заеме поста министър на финансите на САЩ.
Какво каза Тръмп?
Тръмп написа в Twitter, че Администрацията на Генералните служби, на която е възложена задачата официално да се заеме с предаването на властта за президентския пост, вече е информирала Байдън, че процесът ще започне. Администраторът Емили Мърфи заяви, че сумата от 6,3 милиона долара вече е на разположение на новоизбрания президент. Обещавайки да продължи да води „честна битка“, президентът каза: „Въпреки всичко, в най-добрия интерес на нашата страна, аз препоръчвам на Емили и нейния екип да направят това, което трябва да се направи по отношение на първоначалните протоколи, и казах на моя екип да направи същото.“
Мърфи, назначена от Тръмп, цитира неотдавнашните събития, свързани с правното оспорване и удостоверяването на резултатите от изборите, преди да обяви позицията си по случая в писмо, адресирано до екипа на Байдън. „За да бъдем ясни, не получих никакви указания да забавя обявяването на решението.“, твърди Мърфи в своето писмо. „Въпреки това получавах заплахи онлайн, по телефона и по пощата, насочени към моята безопасност и тази на семейството ми, персонала и дори домашните ми любимци в опит да ме принудят да взема това решение преждевременно. Дори изправена пред хиляди заплахи, аз спазих ангажимента си да следвам закона.“, обясни тя. Администраторът получи критики и от двете политически крила по повод факта, че не успя да започне процеса по предаването на властта по-рано, което е рутинна практика между изборите и встъпването в длъжност. Вчера Мърфи пропусна крайния срок, определен от демократите в Камарата на представителите, в който трябваше да информира депутатите за закъснението.
Какво твърдят републиканците?
Все повече колеги на Тръмп от Републиканската партия напускат редиците на екипа му, като няколко от тях изразиха позицията си публично вчера. Сенаторът от Тенеси Ламар Александър, който се пенсионира, публикува изявление, в което твърди, че Тръмп трябва да „постави страната на първо място“ и да помогне на Байдън да успее. „Когато сте в обществения живот, хората си спомнят последното нещо, което сте направили.“, каза още Александър. Сенаторът от Западна Вирджиния Шели Мур Капито заяви, че „в един момент изборите през 2020 г. трябва да приключат„. Сенаторът от Охайо Роб Портман се обяви за идеята Байдън да участва в свръхсекретни брифинги за националната сигурност и да бъде информиран подробно от администрацията на Тръмп относно плановете за разпространение на ваксините срещу COVID-19. Повече от 160 бизнес лидери също призоваха Мърфи в отворено писмо незабавно да признае Байдън за новия избран президент.
Какво се случи в Мичиган?
Един от двамата републиканци от Мичиганския щатски борд за преброяване на гласовете се присъедини в подкрепа на двамата демократи, за да финализира по-скоро официалното обявяване на резултата. Другият републиканец се въздържа. Както стана ясно неотдавна Байдън спечели победа в щата с повече от 150 000 гласа в своя полза. Въздържалият се републиканец Норман Шинкъл предложи да се отложи сертифицирането заради нередности, засягащи няколкостотин гласа в един от избирателните райони. Юридическият екип на Тръмп на свой ред заяви, че все още възнамерява да оспорва резултатите от гласуването в Мичиган. Съветникът Джена Елис заяви, че сертифицирането е „просто процедурна стъпка„. Тя добави: „Американците трябва да бъдат уверени, че крайните резултати са справедливи и легитимни.“ Все пак времето тече много бързо и процесът трябва да започне съвсем скоро, тъй като на 14 декември победата на Байдън трябва да бъде одобрена от Избирателната колегия на САЩ.
Какво ще се случи с другите съдебни битки на Тръмп?
Тръмп и неговите съюзници претърпяха поредица от съдебни поражения в няколко ключови щата, в опитите си да оспорват резултатите от тазгодишните избори. Твърди се, че кампанията му се е опитала да убеди републиканските законодатели да назначат свои избиратели, които да гласуват за него вместо Байдън, но без резултат.
В Пенсилвания съдията отсъди, че кампанията на Тръмп се е опитала да „лиши от избирателни права почти седем милиона избиратели“ без реални доказателства. След обявяването на съдебното решение адвокатите на президента се обърнаха към Апелативния съд във Филаделфия. Другите съдебни действия, които президентът предприе в щата, не успяха да променят преднината на Байдън от около 80 000 гласа. Кампанията на Тръмп призова за повторно преброяване на гласовете и в Джорджия, след като по-ранното преброяване на ръка потвърди победата на Байдън в щата. В Уисконсин се извършва частично преброяване по искане на кампанията на Тръмп. Изборните служители обвиниха привърженици на Тръмп, че възпрепятстват преброяването на гласовете в щата. Те заявиха, че хората, които подкрепят Тръмп, в някои случаи дори се опитват да оспорят всеки един глас и умишлено да забавят процеса.