
Очаква се президентът на САЩ Доналд Тръмп да срещне яростна съпротива от краля на Йордания Абдула в Белия дом днес, при първата им среща след предложението на американския президент да премести населението на Газа в Йордания.
Йордания, ключов съюзник на САЩ, балансира между военните и дипломатическите си връзки и народната подкрепа за палестинците у дома. Тези противоречия, които вече бяха подложени на изпитание от войната в Газа, сега достигат своята критична точка заради плановете на Тръмп за мира в Газа.
Той разшири предложението си палестинците от Газа да бъдат преместени в Йордания и Египет, като заяви пред водещ на Fox News, че те няма да имат право да се върнат у дома – визия, която, ако бъде приложена, би нарушила международното право.
В понеделник Тръмп заяви, че може да задържи помощта за Йордания и Египет, ако те не приемат палестински бежанци. Най-яростни противници на преместването на газяните в Йордания са самите палестинци, които вече са го направили.
Около 45 000 души живеят натъпкани в лагера „Газа“, близо до северния йордански град Джераш – един от няколкото палестински бежански лагери в страната.
Листовете от гофрирана ламарина висят над тесните входове на магазините, а деца се возят на магарета между пазарните сергии.
Всички семейства тук проследяват корените си обратно до Газа: Джабалия, Рафа, Бейт Ханун. Повечето са напуснали след Арабско-израелската война от 1967 г., търсейки временно убежище. Десетилетия по-късно те все още са тук.
„Доналд Тръмп е арогантен нарцисист,“ казва 60-годишният Махер Азази. „Той има манталитет от Средновековието, манталитет на търговец.„
Махер напуска Джабалия като малко дете. Част от семейството му все още е там, като сега те претърсват руините на дома си за телата на 18 изчезнали роднини.
Въпреки опустошението там, г-н Азази казва, че днешните жители на Газа са научили уроците от предишните поколения и повечето „по-скоро биха скочили в морето, отколкото да напуснат„.
Тези, които някога са виждали напускането като временно бягство, сега го възприемат като помощ за крайнодесните националисти в Израел да завземат палестинска земя.
„Ние, газяните, вече сме минали през това,“ казва Юсеф, роден в лагера. „Тогава ни казаха, че ще бъде временно и ще се върнем у дома. Правото на завръщане е червена линия.„
„Когато нашите предци напуснаха, те нямаха оръжие, с което да се борят, както сега има „Хамас“ казва друг мъж. „Сега младото поколение е напълно наясно какво се случи с нашите предци и това никога няма да се повтори. Сега има съпротива.„
Палестинците не са единствените, които са търсили убежище в Йордания – тази малка суперсила на стабилността, заобиколена от конфликтите в Близкия изток. Иракчани пристигнаха тук, бягайки от войната в началото на 2000-те. Десетилетие по-късно дойдоха и сирийците, което накара краля на Йордания да предупреди, че страната е „на точката на кипене„.
Много местни йорданци обвиняват вълните от бежанци за високата безработица и бедността у дома. Банка за храна в центъра на Аман ни каза, че раздава 1000 хранения на ден.
Докато чакаха работа пред джамията, Имад Абдала и неговия приятел Хасан – и двамата дневни работници, които не са работили от месеци, разговаряха с журналисти.
„Ситуацията в Йордания преди беше страхотна, но когато започна войната в Ирак, нещата се влошиха, после дойде войната в Сирия и стана още по-зле, а сега войната в Газа го влоши още повече,“ каза Хасан. „Всяка война, която се случи близо до нас, ни влошава положението, защото сме страна, която помага и приема хора.“
Имад е още по-категоричен, притеснен за прехраната на четирите си деца.
„Чужденците идват и вземат работните ни места,“ каза той. „Вече четири месеца съм без работа. Нямам пари, нямам храна. Ако газяните дойдат, ние ще умрем.“
Но Йордания е под натиск и от ключовия си военен съюзник. Тръмп вече спря помощ за нея на стойност над 1,5 милиарда долара годишно. И много тук очакват нарастваща конфронтация между новия американски президент и йорданските лидери, които се противопоставят.
Джауад Анани, бивш вицепремиер, близък до йорданското правителство, казва, че посланието на крал Абдула към Доналд Тръмп в Белия дом във вторник ще бъде ясно: „Считаме всякакъв опит от Израел или други да изтласкат хората от техните домове в Газа и Западния бряг за престъпление. Но всеки опит да бъдат изпратени тези хора в Йордания ще бъде равносилен на обявяване на война.„
Дори ако газяните искат да се преместят доброволно, временно, като част от по-широк план за Близкия изток, доверието просто не съществува.
„Няма никакво доверие,“ каза той. „Докато Нетаняху е замесен, той и правителството му, няма никакво доверие в каквито и да било обещания. Точка.„
Решимостта на Тръмп да наложи своята визия за Газа може да изправи ключов съюзник на САЩ пред критичен избор.
В петък хиляди протестираха срещу предложението на Тръмп. Йордания е дом на американски военни бази и милиони бежанци, а нейното сътрудничество в сигурността е от ключово значение за Израел, който се тревожи за каналите за контрабанда към Западния бряг.
Всеки риск за стабилността на Йордания означава риск и за нейните съюзници. Ако стабилността е суперсилата на Йордания, заплахата от безредици е нейното най-голямо оръжие и най-добрата защита.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм