Тръмп удря с нова вълна мита: Полупроводниците стават следващата жертва

Малките чипове, които захранват милиарди електронни устройства, са от основно значение за световната икономика

0
37
Чип Nvidia.
Чип Nvidia. Снимка: Пиксабей

Очаква се президентът Доналд Тръмп да разкрие по-обхватни мита върху вноса в САЩ, този път насочени към полупроводниците, предава „Би Би Си“. Малките чипове, които захранват милиарди електронни устройства, са от основно значение за световната икономика.

Какво е полупроводник и как се използва?

Полупроводниците, понякога наричани микрочипове или интегрални схеми, се правят от малки парченца суровини, като силиций. Те се променят чрез процес, наречен легиране, за да провеждат електричество понякога, а понякога не. Това им позволява да се използват като електронни превключватели, които говорят двоичния език на 0 и 1, който е в основата на компютърните технологии.

Полупроводниците се използват в устройства като смартфони и лаптопи, както и във превозни средства с електронни системи за управление, дистанционни автомобилни ключове и сензори. Те се използват също в рутери, комутатори и комуникационни инфраструктури, които формират гръбнака на интернет, позволявайки глобална свързаност.

Когато става въпрос за устойчивост, те могат да бъдат намерени в вятърни турбини и слънчеви ферми. В здравеопазването те се използват в медицински устройства и оборудване, както и в имплантируема технология, като пейсмейкъри и инсулинови помпи.

Кой ги прави?

Обединеното кралство, САЩ, Европа и Китай разчитат в голяма степен на Тайван за полупроводници. Тайванската компания за производство на полупроводници (TSMC) осигурява повече от половината от световните доставки.

Сред клиентите му са технологични гиганти като Nvidia, Apple и Microsoft. В резултат на това TSMC беше въвлечена в т.нар. „войни за чипове“ между САЩ и Китай.

Следващият по големина доставчик е Samsung от Южна Корея.

Защо Тръмп иска мита върху полупроводниците?

Една от основните цели на „взаимните“ мита, въведени от президента Тръмп през втория му мандат, е да насърчи фирмите да произвеждат повече продукти в САЩ.

В петък Белия дом освободи смартфоните, компютрите и някои други електронни устройства от мита, включително 125% от наложените мита върху китайските вносни стоки.

Но това може да се промени, тъй като Тръмп каза пред репортери на борда на самолета на ВВС, че скоро ще обяви митнически тарифи за внесени полупроводници.

Искаме да произвеждаме чипове, полупроводници и други неща в нашата страна“, каза той.

Президентът и членовете на администрацията му също така изтъкнаха опасения за националната сигурност, свързани с микрочипове, произведени или доставени от други държави, като заявиха, че това ще бъде разгледано в предстоящо разследване.

Взимаме под внимание полупроводниците и цялата верига за доставки на електроника в предстоящите разследвания за националната сигурност“, написа Тръмп в платформата си Truth Social на 13 април.

Той добави, че САЩ няма да бъдат „държани за заложници“ от други държави, като например Китай.

Как могат САЩ да произвеждат повече полупроводници?

САЩ изхарчиха колосални суми през последните години, за да се опитат да стимулират производството на технологии на своите брегове. Някои компании, като TSMC, вече увеличиха присъствието си в САЩ в отговор на предишни законодателни мерки, предприети от предишната администрация.

Законът за чипове на САЩ стимулира фирмите да преместят производството на чипове в САЩ в замяна на финансиране. След като построиха завод в Аризона, правителството на САЩ даде награди на TSMC в размер на 6,6 млрд. долара (5 млрд. британски лири).

Производството на обекта обаче преди това е било забавено поради недостиг на квалифицирани работници – нещо, което може да представлява по-голям проблем за увеличаването на производството на полупроводници в САЩ.

Според съобщенията, TSMC разреши недостига на персонал само като доведе хиляди работници от Тайван.

За още новини вижте ТУК

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments