
Президентът на САЩ Доналд Тръмп даде на TikTok още 75 дни отсрочка, която допълнително удължи драмата във Вашингтон за ултрапопулярното видеоприложение, собственост на базирана в Пекин компания, предава „Политико“.
В публикация в Truth Social, президентът каза, че неговата администрация „работи много усилено по сделка за спасяване на Tiktok и ние сме постигнали огромен напредък“, но че той планира да подпише изпълнителна заповед, давайки на сделката повече време да се събере. Той добави, че администрацията му ще работи с Китай за финализиране на сделката.
„Ние не искаме TikTok да „потъмнее“, написа Тръмп.
Президентът не даде никакви улики за това кои американски компании или инвеститори биха могли да бъдат част от сделка с TikTok. Но тарифната политика на Тръмп може да е осуетила съществуваща сделка, твърдят двама души, близки до преговорите, пожелали анонимност, за да говорят откровено.
Белият дом е финализирал сделката до сряда, а президентът Доналд Тръмп е планирал да подпише изпълнителна заповед за одобряване на сделката и започване на 120-дневен период на затваряне.
Планът е да се преобразуват операциите на TikTok в САЩ в нова, базирана в САЩ компания, притежавана и управлявана от мнозинството американски инвеститори, като ByteDance запазва миноритарна позиция.
Но в четвъртък, сутринта след като президентът повиши митата за Китай с още 34% като част от съобщението си за реципрочната търговия, представители на Байдън се обадиха в Белия дом. Пекин, казаха те, няма да одобри сделката, докато не започнат по-широки преговори за търговията и митата.
В рядко публично изявление след изявлението на Тръмп, ByteDance призна, че е в преговори с Вашингтон за „потенциално решение“ на забраната на TikTok, но че споразумението „не е изпълнено“ и „има ключови въпроси, които трябва да бъдат решени“.
В документа се казва още, че всяко споразумение „ще подлежи на одобрение съгласно китайското законодателство“.
Тръмп наскоро предположи, че митата могат да бъдат използвани като лост, за да накарат Пекин да се съгласи на сделка, а в поста си Тръмп се позова на митата, които наложи срещу Китай по-рано тази седмица, наричайки ги „най-мощният икономически инструмент и много важен за нашата национална сигурност“.
Китайското правителство наложи контрол върху износа на алгоритъма на TikTok и ще трябва да одобри всяка сделка между TikTok.
Софтуерният гигант Oracle, който вече има споразумение за споделяне на данни с TikTok, беше в напреднали преговори с Белия дом миналия месец за сделка, която вероятно ще позволи на компанията майка на TikTok ByteDance да запази известен контрол върху алгоритъма на приложението. Въпреки че подобна сделка вероятно противоречи на закона, нито Конгреса, нито други заинтересовани страни биха били в добра позиция да го оспорят.
Други потенциални кандидати са Amazon, Walmart и инвестиционната компания Blackrock.
Вашингтон отдавна се притеснява, че TikTok, чрез връзките си с ByteDance, действа като троянски кон за китайското правителство. Като се има предвид огромната популярност на приложението – компанията твърди, че повече от 170 милиона американци го използват всеки месец – властите и в двете страни се опасяват, че Пекин може да използва TikTok за пропаганда и шпиониране на американците.
Изявлението на президента дойде един ден преди самоналожения му на 5 април краен срок за сделка с TikTok. Въпреки че законът влезе в сила на 19 януари, изискващ TikTok да прекъсне връзките си с компанията майка в Пекин или да бъде забранен, президентът подписа изпълнителна заповед в първия ден от мандата си, с която намали прилагането му със 75 дни.
Миналата година Конгресът прие закон, който изисква ByteDance да се откаже от контрола върху алгоритъма на TikTok и да прехвърли по-голямата част от финансовия си дял в приложението поради опасения за влиянието на китайското правителство върху компанията.
Но Тръмп, който се опита да забрани TikTok през 2020 г., по време на последния си президентски мандат, се противопостави на Вашингтонския консенсус и излезе срещу законопроекта за забрана на TikTok миналата пролет. Той каза на консервативен инфлуенсър миналото лято, че „никога няма да забрани Tiktok“. Тръмп дори обвини TikTok, че му е помогнал да спечели изборите миналата година, твърдейки, че приложението е помогнало на кампанията му да достигне до по-младите избиратели.
TikTok работи в полза на Тръмп преди първоначалния краен срок от 19 януари, включително като спонсорира едно от неговите партита за встъпване в длъжност. След кратък тъмен период, точно преди Тръмп да встъпи в длъжност, приложението изпрати съобщение до потребителите си, в което се приписва на бъдещия президент за съживяването му. Изпълнителният директор на TikTok Shou Zi Chew получи видно място на церемонията по встъпване в длъжност на президента.
Белият дом прогнозира до последната минута, че сделката за TikTok ще бъде сключена преди събота. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс заяви пред Fox News, че преговорите са „на добро място“ и че сделката „ще излезе преди крайния срок“.
Лидерът на мнозинството в Сената Джон Тун заяви пред репортери в петък, че знае, че удължаването „вероятно идва“. Той добави, че „вероятно е добре“, докато администрацията може да намери „правилния купувач и правилната сделка“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм