Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ алармира за тревожна тенденция на намаляване на речния отток във вътрешните реки на страната, което е довело до намалени водни ресурси и ниски нива на водните обеми в язовирите. Причината за това е комплекс от фактори, включително продължителното засушаване, високите температури, липсата на валежи и меката зима, която не е допринесла за пролетното пълноводие.
Според данни на Националния институт по хидрология и метеорология /НИМХ/ през юни и юли 2024 г. средномесечните водни количества на реките са значително по-ниски в сравнение с предходната година. Общият обем на речния отток през юни е 777 млн. м³, което е с 72% по-малко спрямо същия период през 2023 г. През юли ситуацията е сходна, като общият обем на речния отток е намалял с 50% спрямо предходната година, достигайки 454 млн. м³.
Тревожната тенденция се проявява в почти всички водосборни басейни на страната. Най-засегнати са Дунавският водосборен басейн, където обемът на речния отток е с 82% по-малък през юни и с 56% по-малък през юли спрямо 2023 г. Сходни спадове се наблюдават и в Черноморския, Източнобеломорския и Западнобеломорския водосборни басейни.
Към началото на август нивата на реките и водните количества остават стабилни или се понижават. За по-голямата част от страната валежите са под климатичните норми, което допълнително усложнява ситуацията.
Ниските водни нива в язовирите като „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“, „Ястребино“ и „Асеновец“ са сериозен проблем, тъй като тези язовири служат като основни водоизточници за редица градове и региони. МОСВ управлява използването на водите на 52 комплексни и значими язовира в страната, от които 14 са предназначени за питейно-битово водоснабдяване. Въпреки тревожната тенденция, към момента няма въведен воден режим в населените места, които се водоснабдяват от тези язовири.
Министерството предприема мерки за балансирано разпределение на наличните водни ресурси, като приоритет се дава на питейно-битовите нужди, следвани от земеделските и промишлените цели. МОСВ също така е уведомило ВиК операторите и „Напоителни системи“ ЕАД за необходимостта от редуциране на заявките и ограничаване на загубите на вода.
Ситуацията с намаляващия речен отток и ниските водни обеми в язовирите изисква спешни действия и координирани усилия от страна на всички отговорни институции. МОСВ ще продължи да следи състоянието на водните ресурси в страната и ще участва в работни групи за разработване на ефективни решения за справяне с тази екологична криза.
Цвета Рангелова критикува смяната на вътрешния министър: Козметична промяна без реални резултати