Земните пчели са в беда, докладва “CNN”. Шансовете да срещнем трудолюбивите насекоми в Европа и Америка е спаднал с повече от 30% спрямо миналия век.
Пестицидите заедно с климатичната криза и променящият се хабитат, се считат за основните виновници за намаляващия брой на пчелите. В нов научен доклад, публикуван във вторник, учени изследват негативните ефекти на пестицидите, като сканират мозъка на новородени земни пчели и изследват техните способности да се учат.
Учените установили, че новоизлюпените пчели могат да бъдат засегнати от замърсяване, внесено в колонията от пчели рабоници, което да увреди способността им да функционират пълноценно в бъдеще.
Доктор Ричард Гил, старши лектор към факултета по Биология и Науки за Живота на “Imperial College” Лондон и автор на изследването, сравнява откритието с щетите нанесени от токсична субстанция в майчината утроба.
“Пчелните колонии са един суперорганизъм и когато токсини замърсят колонията, е много вероятно да доведат до проблем с развитието на пчелните поколения”, коментира той.
“Най-тревожното в случая е, че когато младите пчели са захранени със замърсена с пестициди храна, част от мозъкът им не се развива достатъчно, което води до възрастни пчели с по-малки и слабо функциониращи мозъци. Негативният ефект за съжаление изглежда перманентен и необратим.”
Загубата на земни пчели може да доведе да намаляване на биоразнообразието, както и да застраши хранителните ресурси на човечеството, тъй като пчелите опрашват основни растения като краставици, домати, тикви, боровинки и дини.
Блещукащ Нектар
В своето изследване учените напрашили нектар с малко количество пестицид, познат като неоникотиноид, който също се среща сред дивите цветя. След това предоставили нектара на лабораторна колония пчели. След като новородените пчелите достигнали зряла фаза на развитие, учените тествали умението им да се учат, като повторили теста след 12 дни. След това сравнили резултатите с тези на млади пчели от други колонии, които не са излагани на пестициди.
Изследването сочи, че пчелите, които са хранени със замърсена храна в състояние на ларви, имат значително увредена способност да се учат. За целта учените тествали до каква степен пчелите ще успеят да запомнят миризмата на храна, давайки на всяка пчела общо 10 опита.
“Има все повече доказателства, че пестицидите се трупат в пчелните колонии. Изследването ни показва, че това води до рискове за отделните пчели, което може значително да увреди цяло поколение пчели работници едва седмици след замърсяването.”, обясни Дилън Смит, също член на факултета по Биология и Науки за Живота на “Imperial College”.
Нарушаването на способността им да се учат може сериозно да попречи на пчелите работници да навигират и да събират храна, застрашавайки цялата колония, добави още Гил.
Изследване на Пчелния Мозък
В процеса на изследването учените сканирали мозъка на близо 100 пчели с нова микро технология, откривайки, че пчелите изложени на пестицидите имат много по-слабо развит дял от важна част на мозъка, познат като гъбично тяло.
“Невероятно е да надникнеш в тази микроструктури”, споделя Гил.
Гъбичното тяло се свързва със способността на насекомите да се учат, като лошото представяне на пчелите в способността им да се учат отговаря на по-малкия обем на гъбичното тяло, подкрепяйки теорията, че пестицидите са в основата на увредените възможности на пчелите да се учат.
Гил твърди, че изследването доказва, че негативният ефект на пестицидите върху пчелите и другите опрашители, може да се окаже силно подценен на фона на глобалните проблеми като затоплянето и унищожаването на природния хабитат.
“Опитваме се да установим как тези фактори оказват влияние и как взаимодействат помежду си”, добави той. “Пестицидите безспорно отговарят в голяма степен на въпроса, защо срещаме все по-малко пчели.”
“Пестицидите застрашават пчелните колонии. Те увреждат пчелите работници, които свръх това трябва да се справят с променящата се природа и екстремните климатичните промени.”
Превод: Ивайло Йотов