Президентът Доналд Тръмп най-накрая призна пред Америка отчайващата реалност за пандемията от коронавирус, като предупреди, че предстоят жестоки седмици в един от най-смразяващите моменти на Белия дом в съвременната история, информира “CNN”.
Дори при общоприетите в цялата страна строги мерки в усилията за смекчаване на ситуацията, между 100 000 и 240 000 американци биха могли да се изправят пред смъртта през следващите седмици в екстремно общонационално изпитание, според изчисления модел, представен във вторник от старши членове на групата за спешни ситуации на президента.
Характерно за президентската власт през годините е именно главнокомандващият да съобщава сериозни новини на нацията, когато това се налага.
Джордж У. Буш трябваше да съобщи за ужаса от атентатите на 11 септември през 2001 г. На Роналд Рейгън се падна “честта” да съобщи за злата участ на астронавтите след катастрофата на совалки в Космоса през 1986 година. А Джон Кенеди произнесе редица речи, в които хвърли в строг размисъл обществото по време на преговорите с Русия и отношенията с Куба, които заплашваха да се стигне до ядрена война.
На нито един президент в последните няколко десетилетия не се е налагало да се изправи пред нацията заради такава внезапна предстояща загуба на американски животи в медицинска спешна ситуация, каквото сега е принуден да направи Тръмп – след като очевидно самият той е наясно за степента на самата криза.
Не за първи път експертите по администрацията моделират потресаващите възможни смъртни случаи. Но комбинацията от необикновеното сериозно поведение на президента и зловещите завои от страна на неговите най-висши служители в областта на общественото здравеопазване бяха предпоставка за подпалване на тревога, която липсваше в предишните брифинги на Тръмп.
Големият спектакъл на президента с предупреждение за голяма смъртност, особено в този случай, когато той прекара седмици в отхвърляне на вируса, затвърди мащаба на кризата заради коронавируса в страната.
“Искам всеки американец да бъде подготвен за тежките дни, които предстоят. Очакват ни много трудни две седмици”, заяви президентът в изявление в залата на Белия дом.
На брифинга на Тръмп най-вече липсваха елементи на самовъзхваляване и фалшива надежда, с които се характеризираше досегашното му управленско поведение относно кризата.
Като начало, по време на маратонния си двучасов брифинг той отстъпваше трибуната на доверените си лейтенанти д-р Антъни Фаучи и д-р Дебора Биркс, които го убедиха в сериозността на ситуацията през уикенда.
Имаше много провали, когато Тръмп не успя да изравни тежестта на нито един момент по време на мандата си. Поведението му в миналото водеше до предположението, че той може да се бори да поддържа своя обединяващ тон в момент на уникална национална опасност.
И нарастващият потенциален мащаб на настъпващата трагедия, според някои като председателят на парламента Нанси Пелоси, показва, че животът може да бъде спасен, ако Тръмп не беше прекарал седмици, отричайки тежестта на приближаващата пандемия, докато в същото време можеше да предприеме по-агресивни действия за подготовка.
Завихря се битка на няколко фронта
Появата на Тръмп дойде в момент на сериозно развитие, което подчерта многоликия характер на борбата срещу Covid-19. Полеви болници се появиха в “Сентрал парк” в Ню Йорк, за да облекчат пренаселеността в лечебните заведения на града. Управляващите щати поискаха от федералното правителство за повече респиратори за обдишване, а лекарите се подготвиха да вземат мрачни решения за това кой ще живее и умира на фона на недостига на апарати.
Фаучи и Биркс пристигнаха въоръжени с презентация със слайдове, показващи ракетен скок на случаите с Covid-19 в Ню Йорк и Ню Джърси през последните седмици, като по-ниски криви на заболеваемостта имаше и в други щати.
Техните най-обнадеждаващи моменти, свързани със закъснението на Италия, се превръщат в низходяща крива на инфекциите след седмици агония, което показва и тяхното послание към обществеността.
Но за да се задържи смъртта в най-ниското ниво от техните изследвания, те предупредиха, че максималните усилия за смекчаване – включително физическо дистанциране и оставане у дома, са наложителни.
Дори при такъв режим в цялата страна, а някои щати и градове все още не приемат сериозно съветите, има вероятност смъртността да е между 100 000 и 240 000 души.
Фаучи обаче се зарече да не приема тези цифри и да се стреми да поддържа кривата на смъртността под очакванията. Той каза, че има някои ранни признаци, че усилията за смекчаване, предприети от държавите, и насоките на Белия дом, които са удължени до 30 април, работят.
“Винаги, когато имате ефект, не е време да сваляте крака си от газта”, посочи експертът.
“На това се надявам. И знам, че можем да направим това през следващите 30 дни.”
Биркс призова цялата нация да се обедини и в коментар, който изглежда беше в унисон с по-ранната реторика на Тръмп за кризата, добави: “Няма магическа ваксина или терапия. Това е просто поведение.”
“Всяко наше действие се трансформира в нещо, което променя хода на тази вирусна пандемия през следващите 30 дни”, каза Биркс.
Тежък момент в историята
Докато брифингът от вторник беше в ход, президентът се отдаде на познатата си дезинформация и промяна на политическата форма, което подчерта собственото му хаотично лидерство и нечестност.
Подчертавайки болката в Ню Йорк и Ню Джърси, президентът, който преди месец предрече “чудо”, което ще накара вируса да се размине, се оплака, че “са се взели много късни мерки”.
Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо многократно разкритикува Тръмп, че не се е възползвал от пълната сила на Закона за отбранителното производство, за да презареди индустрията за респиратори и други жизненоважни съоръжения.
Преди по-малко от месец президентът, устоявайки на призивите за спиране на икономиката и приемане на пандемията не достатъчно насериозно, приравняваше коронавируса към обикновения грип.
“Така миналата година 37 000 американци са умрели от обикновения грип. Средно между 27 000 и 70 000 годишно. Нищо не е изключено, животът и икономиката продължават. В момента има 546 потвърдени случая на коронавирус с 22 смъртни случая. Помислете за това”, написа тогава в Туитър Тръмп.
Но сега, когато броят на случаите на вируса в Съединените щати нараства към 200 000 по данни от вторник, 4000 са само смъртните случаи, Тръмп призна, че двата вируса не са еднакви. Президентът се позова на негов приятел, за когото каза, че е в кома заради болестта.
“Това не е грип. Това е порочно зло!”, каза Тръмп.
По-късно по време на дългия брифинг, който се превърна в опит за наводняване на зоната с политическа изгода заради продължителността си, Тръмп твърдеше за вируса: “Просто се възбуди и дойде от нищото”. Белият дом всъщност имаше седмици на предимство, след като болестта се появи в Китай.
Както често се случва, стилът на президента “без маншет” беше налице, след като бяха повдигнати въпроси относно тона му, когато той изхвърли подготвените си предварително бележки.
Тръмп също се представяше като самостоятелна сила, която се съпротивлява на призивите “да се измъкне”, предупреждавайки, че подобен подход може да струва повече от 2 милиона американски живота.
Изглежда президентът създава политическа конструкция, която да използва в кампанията си за преизбиране, като в случая може да твърди, че е спасил стотици хиляди животи.
Си Ен Ен съобщи във вторник, че не всички съветници на президента подкрепят разширяването на мерките за дистанциране.
Решението за спиране на доскоро пъплещата американска икономика остави милиони американци без работа и задуши растежа. Очаква се пълният мащаб на опустошенията и това колко работни места са били закрити да стане ясно по-късно тази седмица.
Тръмп е изправен пред мъчителна дилема, балансираща желанието да забави разпространението на вируса и необходимостта да върне хората на работа, за да облекчи възможността за икономическа депресия.
Здравните съветници твърдят, че е необходимо удължаване на мерките за дистанциране с един месец. Но като се има предвид, че много горещи точки може да не достигнат пика на пандемията си в продължение на седмици, изглежда малко вероятно ситуацията да се подобри достатъчно, за да може всичко да се възвърне по старому точно след месец.
Превод: Диана Тодорова