Тревожно проучване: Светът не успява да осигури на децата „годна за живот планета“

0
180
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Децата в развитите страни, излъчващи най-много въглерод, са по-здрави, докато тези, които живеят на места с малък екологичен отпечатък не се радват на добро здраве и се сблъскват с най-неблагоприятните последици на климатичната криза, пише „The Guardian“.

Нито една държава в света не е в състояние да опази здравето на децата и бъдещето им от влошаването на състоянието на околната среда, изменението на климата и експлоатационните маркетингови практики, се посочва в нов доклад.

В доклада се твърди, че въпреки значителните подобрения в оцеляването, храненето и образованието през последните 20 години, „днешните деца са изправени пред несигурно бъдеще“, като всяко дете се сблъсква и с „екзистенциални заплахи“.

„Изменението на климата, влошаването на състоянието на околната среда, мигриращото население, конфликтите, растящите неравенства и хищническите търговски практики заплашват здравето и бъдещето на децата във всяка една страна“, се казва в съобщението.

Комисията, свикана от Световната здравна организация (СЗО), детската агенция на Организацията на обединените нации, УНИЦЕФ и медицинското списание “Лансет“:, призовава за радикални промени, за да се защити здравето и бъдещето на децата от  влошаващата се климатична ситуация.

Беше подчертано също, че заплахата от хищническите търговски практики, които вредят на здравето на децата, правейки ги участници в търговията с бързи храни и сладки напитки, е довела до 11-кратното увеличение на затлъстяването в детска възраст, като цифрата е била 11 милиона през 1975 г. и 124 милиона през 2016 г.

Докладът включва индекс от 180 държави, който сравнява данните за оцеляването, благосъстоянието, здравето, образованието и храненето; както и устойчивото развитие, насоките за справяне с емисиите на парникови газове, а също и пропуските в  управлението на собствения капитал или доходите.

Смята се, че Норвегия, Южна Корея, Холандия, Франция и Ирландия са най-добрите държави за отглеждане на дете в първите му няколко години. Централноафриканската република, Чад, Сомалия, Нигер и Мали са първите пет най-лоши в списъка, базирани на същата класация.

От гледна точка на постижения обаче, що се отнася до въглеродните емисии на глава от населението, Бурунди, Чад и Сомалия са с най-добри резултати, докато САЩ, Австралия и Саудитска Арабия са сред първите 10 държави с най-лоши такива.

„Единствените държави, които са на път да постигнат най-добри резултати в елиминирането на емисиите за глава от населението до 2030 г., като същевременно се представят достойно (в рамките на първите 70) относно условията за отглеждане на деца са: Албания, Армения, Гренада, Йордания, Молдова, Шри Ланка, Тунис, Уругвай и Виетнам“, се казва в  още в доклада.

Обединеното кралство е класирано сред първите 10 държави по отношение на отглеждането на деца, но е поставено на 133 място по въпроса с „постигането на целите за емисиите“„в момента то отделя със 115% повече CO2, което е далече от целта, която трябва да изпълни до 2030 г.“

Експертите, изготвили доклада, са съгласни, че „докато най-бедните държави трябва да направят повече, за да подобрят условията, в които децата им да живеят здравословен живот, то прекомерните емисии на въглерод, излъчвани от по-заможните страни  несъмнено заплашват бъдещето на всички деца“.

„Тези деца са изправени пред огромни предизвикателства за здравето и благосъстоянието си и сега са в най-неблагоприятно положение поради климатичната криза“, заявиха от UNICEF.

„Нуждаем се от устойчиви методи, за да насърчим опазването на здравето и развитието на децата, което означава, че големите източници на въглерод трябва да намалят емисиите си, за да могат децата да вървят напред,  без значение дали са бедни и богати.“

В данните се казва:

„Ако глобалното затопляне надхвърли 4C до 2100 г. съгласно текущите прогнози, това би довело до пагубни последици за здравето за децата, поради повишаващите се нива на океаните, топлинните вълни и разпространението на болести като малария и денга, както и недохранване.“

Антъни Костело, професор по международно здраве и устойчиво развитие в университета в Лондон, заяви, че комисията призовава за радикално преосмисляне на темата за детското здраве в глобален мащаб.

„Климатичните промени заплашват бъдещето на нашите деца, така че трябва да спрем въглеродните емисии възможно най-скоро“, каза той пред the Guardian.

„Новият ни индекс показва, че нито една държава не се е представила добре както по отношение на развитието на децата, така и по показателите за емисиите.“

В доклада се казва, че децата са изложени на риск от вредна маркетингова политика.

„Доказателствата сочат, че децата в някои страни виждат до 30 000 реклами по телевизията за една година, като рекламите на  електронни цигари в САЩ се излъчват много по-често, в с сравнение с преди две години, достигайки до повече от 24 милиона млади хора.“

Саморегулирането на индустрията е претърпяло провал, каза Костело и добави, че в Австралия например „децата и юношите все още са свидетели на 51 милиона реклами за алкохол годишно, наред с излъчването на футбол, крикет и ръгби по телевизията“.

„Реалността можеше да бъде много по-лоша“, каза той. „Имаме малко факти и цифри за огромното разрастване на рекламата и алгоритмите в социалните медии, насочени към нашите деца.“

Комисията призовава правителствата да въведат мерки, „за да се гарантира, че децата ще се ползват от правата си  и ще живеят в една годна за живот планета в следващите години“.

„Ние живеем в епоха, която не прилича на никоя друга. Нашите деца са изправени пред бъдеще с големи възможности, но те са изправени и пред несигурността на климатичната криза… нашето предизвикателство е голямо, а  изглежда сме с вързани ръце“, гласи още съобщението.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments