От усилията на настоящия състав на Висшия съдебен съвет /ВСС/ зависи дали ситуацията ще бъде променена, както и от тези на депутатите и магистратите въобще. Това коментира преподавателят по Конституционно право доц. Наталия Киселова в ефира на „NOVA“ на въпрос дали ще бъде прекратен предсрочно мандатът на главния прокурор и трябва ли да бъде премахната въобще фигурата на обвинител номер едно. По думите й роля имат още медиите и обществото.
Според доц. Киселова ще станем очевидци на частично разчистване и на замяна на една фигура с друга. Тя предположи, че ще дойде човек, който е малко по-образован, по-обран и не толкова медийно агресивен.
Бившият вътрешен министър Емануил Йорданов добави, че въпросът е дали има оптимисти в ситуацията. По думите му всичко зависи от това как ще действат ангажираните с проблема. А именно – последващ избор на нов ВСС, процедурата по избор на нов главен прокурор.
„Защото, ако политиците се намесят и в тази процедура, ще се случи това, което сме виждали. В рамките на Прехода ние не сме имали главен прокурор, назначен без политическа протекция. Подобно процедиране предполага „Гешев 2.“, смята той.
Притеснително ще бъде, ако се смени не системата и модела, а единствено личността, изтъкна Петромир Кънчев, уточнявайки, че за това е било създадено и „Правосъдие за всеки“.
„Твърдим, че има системен проблем, генериращ един и същи като продукт главен прокурор – няма борба с корупцията, няма осъдителни присъди по високите етажи на властта. Освен нов състав на ВСС и правилата трябва да са нови“, допълни той.
Адвокат Димитър Марковски смята, че изваждането на „замразени досиета“ потвърждава тезата и теорията, че е имало такива дела под масата в държавното обвинение. Според него поведението, което в момента се демонстрира, е еманация на силно безсилие откъм очевидно изпълнение на служебни задължения, тъй като, ако е имало подобни дела, е трябвало да се работи по тях.