Трябва ли да има нови избори сега? Целта на всички тези приказки е промяната да бъде спряна на всяка цена

0
43
Избори
Избори. Снимка: Архив

Трябва ли да има нови избори сега?

От няколко дни слушам, че евроатлантическият път на страната е застрашен и трябва веднага да отидем на избори, за да го запазим. Кое точно е застрашено не става ясно. Когато чуя обаче някой да ми говори за пътища, веднага се сещам за строителя от Банкя и ставам подозрителен. Два са основните аргумента на хората, които настояват за нови избори.

Първият аргумент е, че не може партии като БСП да участват в управлението на страната в такъв момент.

Принципно съм съгласен, въпреки че начинът, по който този аргумент се поднася от хора, близки до ГЕРБ, много напомня старата опорка, че Борисов ни пази от комунистите. Пази ли ни обаче той наистина? Преди две седмици имаше интервю с Красимир Каракачанов, който не просто взе страната на Русия във войната в Украйна, а отрече руснаците да са способни на каквито и да е престъпления.

Каракачанов е путинофил и беше Министър на отбраната в третото правителство на Борисов. Как това пази евртоатлантическия път на България? Никак. ГЕРБ 2 пък бяха крепени от Георги Първанов – още един путинофил и агент на ДС. Някой може ли да гарантира, че след едни нови избори ГЕРБ няма да се опитат да се коалират с „Възраждане“? Може ли някой да даде гаранция, че няма да имаме министри от „Възраждане“, както имахме министри от партията на ВМРО? Не може. Идеята, че ГЕРБ са гарант във властта да няма путинофили, е доказано невярна. Борисов е отговорен за овластяването на някои от най-явните путинофили в България.

Вторият аргумент е, че руската пропаганда става твърде силна и ако не отидем на избори, рискуваме резултатът на „Възраждане“ да е по-висок.

Руската пропаганда 10 години се разпространяваше свободно в България, благодарение на Борисов. Той беше този, който позволи на Волгин, Карбовски и други да манипулират обществото безнаказано. Всякакви стъпки срещу тези хора сега ще ги превърне в мъченици. Вярно е, че резултатът на „Възраждане“ расте. Едни избори сега по никакъв начин не гарантират, че това ще се промени.

Говори се много и за партията на Стефан Янев. Трябвало да има избори преди той да създаде партия. Защо? „Възраждане“ и Стефан Янев се борят за едно идеологическо пространство. По тази логика по-добре да отидем на избори, когато „Възраждане“, Янев и Манолова се явят едновременно. Така крайнолевият вот няма да бъде концентриран в една партия, а ще се разпръсне между три партии. Разделяй и владей. Ако отидем на избори, когато „Възраждане“ са единствената партия в крайнолявото пространство, това им гарантира висок резултат. Не е толкова сложно. Друг е въпрост дали тези, които настояват за избори, не искат да постигнат нещо друго.

Какво всъщност ни гарантират хората, които настояват за избори сега?

Гарантират ни, че вместо неопитни, но добронамерени управляващи, ще имаме опитни и злонамерени крадци.

Гарантират ни, че вместо в коалицията да участват русофилите от БСП, е по-вероятно да участват крайните путинофили от „Възраждане“.

Най-вече ни гарантират, че ще върнем Борисов в комплект с поредните крайни националисти, което ще е не просто безпринципно, а ще взриви и малкото ни останала държавност.

„Да опазим евроатлантическия път на България“ не е нищо повече от поредната опорка, която цели връщането на Борисов. Целта не е да се запази никакъв евроатлантически път, а да се защити онова, което Борисов и хората му откраднаха.
Казано по-просто, целта на всички тези приказки е промяната да бъде спряна на всяка цена.

Източник: Емил Соколов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments