Kак се защитават човешките права и личните данни, трябва ли да има рестрикции за приложение на изкуствения интелект и как ще се отрази приложението му в образованието?
Това обсъдиха в Министерския съвет по време на дискусията „Открито управление – цел и фокус на доброто управление“. С нея страната ни се включи в Седмицата на отвореното управление, провеждана в 75 държави по света, по глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“.
„Гласът на гражданите не само трябва да бъде чут, а да бъде взет под внимание. Социалните мрежи и улицата не са достатъчни, гражданите трябва да бъдат част от правенето на политики, да зададат своите въпроси и да получават информация по прозрачен начин“, заяви вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Той припомни, че скоростното технологично развитие и повишаващото се значение на данните и тяхното ефективно използване налагат промяна на културата на управление, изискват повишена гражданска активност и включване при изработването на политики, подготовката на закони и вземането на решения. По този начин институциите мотивират гражданите, че техните усилия няма да бъдат присвоени и им дава сигурност за бъдещето.