Главният прокурор Сотир Цацаров официално поиска Върховният касационен съд (ВКС) да възобнови делото в Апелативния съд и да спре освобождаването на австралиеца Джок Полфрийман от затвора.
Полфрийман беше предсрочно освободен от затвора с решение на Софийския апелативен съд. Той излежа почти 12 от наложени му 20 години затвор за убийството на студента Андрей Монов.
Няколко часа преди изявлението на прокуратурата бащата на жертвата – Христо Монов, обяви, че внася искане в съда за възобновяване на делото срещу Полфрийман. Партиите също нагнетиха ситуацията, като организираха протести пред Съдебната палата с искане Калин Калпакчиев, председател на съдебния състав, взел решението за пускането на австралиеца, да бъде наказан.
В искането си за възобновяване на делото Цацаров заявява, че определението на тричленния състав на Софийския апелативен съд (САС), с което беше освободен предсрочно осъденият за убийство Полфрийман, е постановено при съществено нарушение на процесуалните правила. Според Цацаров съставът е трябвало да се произнесе с решение, а не с определение.
Главният прокурор посочва и че нарушението е съществено, защото поставя ограничения пред евентуалната проверка на съдебния акт. Според чл. 419, ал. 1 от НПК на възобновяване подлежат всички влезли в сила присъди и решения, но не всички определения.
В искането си до ВКС главният прокурор посочва и че постановеният съдебен акт има характер на решение, доколкото основание за произнасянето на съда е била жалба на защитника на Полфрийман срещу определението на градския съд, с което му беше отказано предсрочно освобождаване.
В искането си Цацаров посочва и че председателят на състава Калин Калпакчиев и докладчикът Весислава Иванова е трябвало да си направят отвод заради връзки с Българския хелзинкски комитет (БХК).
Главният прокурор цитира акта на апелативните съдии за освобождаване на Полфрийман, в който те се позовават и на положителната характеристика, дадена от председателя на БХК Красимир Кънев. Според него съдиите Калпакчиев и Иванова е трябвало да си направят отвод, а произнасянето по казуса да бъде направено от друг съдебен състав, за да се гарантира, че делото ще се гледа от безпристрастен и непредубеден съд. След като не са го направили, актът им подлежи на отмяна, посочва Цацаров.
Решението на съда е съобразено със закона
Има злоупотреба с наказателния закон, чрез която се засилват страховете на обществото, заяви пред БНР преподавателят по наказателно право Ива Пушкарова. Според нея определението, с което освободен Полфрийман, е законосъобразно. Тя допълни, че случаят се опорочава от политическите реакции.
„Очевидно от българския съдия се очаква да се съобразява с много обстоятелства, когато постановява своите съдебни решения. Очевидно това трябва може би да имат предвид в бъдеще, не когато взимат решенията си, а да знаят какви биха могли да бъдат политическите рискове, когато те взимат своите решения“, заяви тя.
По повод исканията за съдийски оставки тя обясни, че основанията са посочени в закона, но сред тях не е политическата истерия.
„Там не пише, че това става под политическа истерия и злоупотреби със закон или удари с чук върху конституционната система. Едно е да се произнесеш с леко спорно професионално, но законосъобразно съдебно определение. Съвсем различно е да рушиш конституционния ред. Защитата на авторитета на съда е всеобща отговорност и тя не е свързана със защитата на личността на конкретен съдия непременно. Според мен в случая има подмяна на лична атака към конкретен човек с атака върху цялата институция“, заяви Пушкарова.
От Хелзинкския комитет излязоха с позиция, в която изразяват и безпокойство, че решението на съда се използва с неприкрита политическа цел.
„В становището се засяга изключително и само дейността на Българското затворническо сдружение за рехабилитация и на Джок Полфрийман като негов председател. То не коментира поправянето на лишения от свобода — въпрос, по който г-н Кънев не е компетентен да изкаже становище. Подобни становища са честа практика на БХК както в България, така и в чужбина“, твърдят от организацията.
Заявяват още, че никога не са плащали за квартира на австралиеца, но са дали пари за регистрацията на основаното от него дружество за защита правата на затворниците.
„Както стана известно около няколко популярни лица, задържани през последната година, България все още има много работа по отношение правата на лишените от свобода, което осмисля и съществуването на подобна организация“, заявиха от БХК.
Именно дружеството за защита на затворническите права е в основата на положителното становище на комитета.
Оттам твърдят, че освобождаването на Полфрийман се използва с политическа цел – да бъде ударен Съюзът на съдиите в България, чийто председател е Калпакчиев.