Цели на отбраната с нож

0
516
Галин Панчев
Галин Панчев

Oсновна цел на отбраната с нож е докарване на нападателя до физическа невъзможност да продължи да създава заплаха за здравето и живота ни.

Това се постига посредством нанасяне на порезни и прободни удари по кръвоносни съдове, сухожилия, и нерви. Специфично за ножа като инструмент на отбраната, е високият смъртоносен, но нисък стопиращ ефект. Нанесените рани често водят до голяма кръвозагуба, но рядко имат възможност да спрат атаката на момента. В този контекст с предимство е нанасянето на удари във въоръжената ръка и лицето, доколкото те могат да направят нанасянето на повреди от нападателя невъзможно.

Порезни цели отпред:

1 – Лице – сечене през лицето, започващо от челото и минавайки през окото, стигащо до бузата. Челото е голяма и ясна, богато кръвоснабдена цел. При поразяване кръвта се стича към очите и освен психологически ефект, създава и трудности за продължаване на атаката. Основна цел е окото, поразяване на което веднага ще спре всякаква заплаха. При пропускане, в тази област е и лицевата вена, поразяването на която ще доведе до сериозна кръвозагуба.

2 – Врат – основна цел е външната сънна артерия, както и мускулите, контролиращи врата. Поразяването им може да доведе до тежка кръвозагуба и смърт.

3 – Рамо – сечене по линията между предния раменен и големия гръден мускул. Търси се поразяване на сухожилията, което може да доведе до невъзможност за вдигане на ръката напред и кръвозагуба.

4 – Китка – търси се поразяване на сухожилията и кръвоносните съдове от вътрешната страна, което да доведе до невъзможност за формиране на хват и съответно употреба на оръжие, както и кръвозагуба.

5 – Мишница – горната част на мишницата, според ъгъла – залавното място на делтовидния мускул или на бицепса за раменната кост. Търси се поразяване на аксиларния нерв, залавните сухожилия на мускулите, цефалична вена. Поразяването може да доведе до невъзможност за вдигане на ръката встрани и сгъване, както и кръвозагуба.

6 – Лакет – доланата част на мишницата, конкретно залавното място на брахиалиса или външната глава на трицепса (според ъгъла). Търси се създаване на невъзможност за сгъване/разгъване на ръката.

7- Външна част на китка – често първата възможна за поразявне цел. Търсят се прилежащите сухожилия и вени, и съответно – невъзможност за разгъване на китката, съчетана с кръвозагуба.

8 – Корем – сечене, започващо от долната част на гръдната кост и продължаващо към срамната кост. Областта е силно инервирана и богато кръвоснабдена, целта е повреждане на вътрешните органи и невъзможност за продължаване на атаката.

9 – Пояс – хоризонтално сечене на меките тъкани в пояса, по линията на три пръста над тазовата кост. Търсените ефекти са същите като при номер 8.

10 – Ингвинални гънки – рязане в района на тазобедрената става. Търси се невъзможност за придвижване със съответния крайник, възможна е смърт при поразяване на хълбочните кръвоносни съдове.

11 – Долна част на бедрото – рязане от вътрешната част на бедрото има за цел да порази сухожилия на четириглавия бедрен мускул и да доведе до невъзможност да се поддържа изправена позиция.

12 – Сухожилие под капачката – сечене челно под коляното, търси се невъзможност за ходене.

Порезни цели в гръб:

1 – Външна част на китка – търсят се прилежащите сухожилия и вени, и съответно – невъзможност за разгъване на китката, съчетана с кръвозагуба.

2 – Тил – залавното място на главата за врата. Сечене през сухожилията ще доведе до невъзможност за поддържане на главата изправена и продължаване на нападателни действия.

3 – Външна част на мишницата, долната част на мишницата и залавното място на брахиалиса или външната глава на трицепса – търси се създаване на невъзможност за сгъване / разгъване на ръката.

4 – Горна част на мишницата – търси се поразяване на аксиларния нерв, залавните сухожилия на раменния мускул или трицепса. Поразяването може да доведе до невъзможност за вдигане на ръката встрани и сгъване, както и кръвозагуба.

5 – Мускулите на гърба от двете страни на гръбнака. Рязане в тази област, в която се намират залавните сухожилия на повечето мускулни групи на гърба ще създаде невъзможност за стоене прав, загуба на двигателни способности в областта на гърба и изобщо.

6 – Вътрешна част на мишницата. Търси се поразяване на сухожилията на вътрешната глава на трицепса, радиалния нерв, мишечната артерия. Възможна е загуба на двигателна способност и смърт от кръвозагуба.

7 – Вътрешна част на китката. Търси се поразяване на сухожилията и кръвоносните съдове от вътрешната страна, което да доведе до невъзможност за формиране на хват и съответно употреба на оръжие, както и кръвозагуба.

8 – Задна част на коляното. Сечене през сгъвката на коляното може да прекъсне сухожилия на сгъвачите на бедрото, голям кръвоносен съд, както и седалищния нерв. Може да се очаква загуба на двигателна способност в крайника и тежка кръвозагуба.

Прободни цели в лице:

1 – Чело между очите – право мушкане в средата на челото. Търси се създаване на дистанция, нокаут. Може да доведе до поразяване на око.

2 – Око – мушкане в окото под ъгъл отдолу нагоре може да доведе до смърт. Почти сигурна загуба на зрение.

3 – Вътрешна част на китката – търси се загуба за двигателна способност, невъзможност за поддържане на хват, възможна е смърт от кръвозагуба.

4 – Подключична артетрия – търси се посредством мушкане отдолу нагоре, обикновено в обратен хват. Вероятна е смърт от кръвозагуба.

5 – Рамо – залавното място на големия гръден мускул. Търси се загуба на двигателна способност, възможна е смърт от кръвозагуба при поразяване на мишечната артерия.

6 – Вътрешна част на мишницата – търси се невъзможност за разгъване на ръката. Възможна е смърт от кръвозагуба.

7 – Подмишница – търси се поразяване на подмишечната артерия, което най-вероятно ще доведе до смърт от кръвозагуба.

8 – Рамо – залавното място на делтовидния мускул – както и при сеченето на същото място, се търси аксиалният нерв и загуба на двигателна способност.

9 – Гръдна кост – ползва се за увеличаване на дистанцията, тъй като проникване през костта по-скоро не може да се случи. Възможно е ударът да попадне в ребрата и да порази бял дроб или сърце.

10 – Сърце – търси се с мушкане през диафрагмата отдолу нагоре. Смърт.

11 – Тазобедрена става – търси се с мушкане отгоре надолу. Възможна е загуба на възможност за ходене и поддържане на изправена позиция, както и поразяване на хълбочни кръвоносни съдове.

12 – Външна страна на китката – търси се нанасяне на травма и невъзможност за поддържане на хват.

13 – Бедро, челно – търси се с мушкане отгоре надолу, възможна е загуба на двигателна способност в крака.

14 – Бедро, вътрешна страна – търси се от всякакъв ъгъл, възможна е смърт при поразяване на бедрената артерия.

Прободни цели в гръб:

1 – Тил – мушкане в малкия мозък ще доведе до смърт.

2 – Външна част на китката – търси се нанасяне на травма и невъзможност за поддържане на хват.

3 – Рамо – залавното място на делтовидния мускул. Търси се аксиалният нерв и загуба на двигателна способност.

4 – Вътрешна част на мишницата – търси се невъзможност за разгъване на ръката. Възможна е смърт от кръвозагуба.

5 – Бъбреци – кръвозагуба, силна болка, смърт.

6 – Вътрешна част на китката – търси се загуба за двигателна способност, невъзможност за поддържане на хват, възможна е смърт от кръвозагуба.

7 – Длан – мушкане в средата на дланта, без значение дали пръстите са сгънати или не, ще доведе до невъзможност за поддържане на хват.

8 – Седалищен нерв – загуба на двигателна способност в крака или кръста.

9 – Задна част на колянната става – невъзможност за ходене. Възможна е смърт при поразяване на голям кръвоносен съд.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments