Високата цена на тока за бизнеса отново влезе в Комисията по ревизията, заяви директорът на Българската независима енергийна борса /БНЕБ/ Константин Константинов. Заседанието се оглавява от Мая Манолова. Константинов коментира пред „NOVA:
„За цената на тока по сегмент „Ден напред” – още от първата сесия, която Енергийната борса проведе на 19 януари 2016 година, цените и количествата се изчисляват по един и същ начин.Никога досега не сме имали оспорване на клиринговите цени и обеми и те са били съобразно офертите на борсовите участници.”
Константинов уточни, че пазарните обединения улесняват търговията на електроенергия, но не се отразяват в цените на тока. По думите му това е един начин, който повишава автоматичността и начина на търговия за самите пазарни участници. Той допълни, че този обмен е съществувал преди пазарното обединение и след пазарното обединение. Директорът на БНЕБ изтъкна:
„Но пазарните обединения не влияят на обмена между две пазарни зони.”
Изпълнителният директор на БНЕБ посочи, че пазарното обединение на енергийните борси между България и Гърция в момента има пазарен и свободен капацитет между 600-700 мегавата за всеки час. По думите му този обмен го е имал и преди това пазарно обединение. Константинов е категоричен, че проектът за пазарното обединение на енергийните борси на България и Румъния е от няколко години. Той посочи, че то се е забавило, защото първо е трябвало да се осъществи т.нар. „локално обединение” между четири европейски държави – Румъния, Унгария, Чехия и Словакия и допълни:
„За да бъде възможно нашето обединение, тези четири държави трябваше да се обединят с останалата част на Европа. Това обединение е било забавено над 10 месеца. Но все пак вече е факт и по този начин дава „зелена светлина. Вече е утвърден график, по който на 20 септември ще започнат пазарните тестове на този проект. Те отнемат около месец. Това ще позволи през октомври да бъде организирана първата тръжна сесия на пазар „Ден напред” в режим пазарно обединение.“
Директорът на ТЕЦ „Марица изток 2” Живко Динчев разясни, че в момента централата работи на пълен капацитет. Той допълни, че за да бъде пуснат един блок е необходимо немалко време, както и средства. Динчев обясни:
„Централата трябва да го реализира на пазара и да го изведе от консервираното състояние.”
В заседанието участват и представители на работодателските организации и АОБР, на АЕЦ „Козлодуй”, на Електроенергийния системен оператор, на ТЕЦ „Марица изток”, на Българския енергиен холдинг, на Министерство на енергетиката, Комисията за енергийно и водно регулиране и Националната електрическа компания.