Цените на петрола падат във Великобритания, след като Байдън обмисля да освободи резерви

0
142
Бензиностанция, горива, шофьорите, шофьори
Бензиностанция. Снимка: Wikimedia commons

Цените на петрола паднаха рязко след съобщенията, че САЩ са готови да предприемат нови стъпки за намаляване на високите разходи за гориво, информира „BBC“. Съобщава се, че администрацията на Байдън обмисля освобождаването на до 180 милиона барела петрол през следващите месеци от стратегическия петролен резерв. Ако бъде потвърдено, това ще бъде най-голямото изпускане някога от създаването на резерва през 1974 г.

Войната в Украйна разтърси световните енергийни пазари през последните седмици заради опасенията, че доставките ще бъдат прекъснати. В следобедната търговия в Азия, американският петрол West Texas Intermediate беше с 5,4% по-ниско при 102 долара за барел, докато Brent Crude се понижи с 4,6% при около 108 долара за барел.

Покачващите се цени на горивото се превърнаха в основен политически проблем в САЩ преди междинните избори през ноември.

Без да дава повече подробности, Белият дом каза, че президентът Байдън ще направи изказване в 13:30 местно време (17:30 GMT) в четвъртък относно „действията на неговата администрация за намаляване на въздействието на повишаването на цените на руския президент Владимир Путин върху енергийните продукти и по-ниските цени на газа на колонките за американски семейства“.

Новината за потенциалното голямо освобождаване на петрол от САЩ дойде, когато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия, трябваше да се срещнат в четвъртък. Очаква се групата от големите производители на петрол, известна като ОПЕК+, да се придържа към съществуващата си сделка за постепенно увеличаване на производството.

Цената на петрола скочи през последните седмици, като суровият сорт Брент достигна 139 долара за барел по-рано този месец след инвазията на Русия в Украйна и поради санкциите, наложени на Москва от САЩ и нейните съюзници. Оттогава цените на енергията паднаха, но Brent Crude все още е почти 70% по-висок, отколкото преди година.

Глобалните енергийни доставки се затягаха от месеци, когато икономиките започнаха да се отварят отново, тъй като облекчиха мерките за блокиране поради пандемията. Ситуацията се влоши през последните седмици и се отклони от очакванията, че износът на руски петрол може да спадне с до 3 милиона барела на ден.

Русия е вторият най-голям износител на петрол в света след Саудитска Арабия. Повечето други големи производители на енергия са или на пълен капацитет, или не желаят да увеличат производството. САЩ, които са най-големият производител на петрол в света, в момента изпомпват 11,7 милиона барела петрол на ден, но това не е достатъчно, за да отговори на глобалното търсене.

Междувременно Международната агенция по енергетика свика извънредно заседание за петък. Не е ясно дали други членове на МАЕ – които включват 29 държави като Обединеното кралство, Франция, Германия и Япония – ще последват САЩ чрез освобождаване на петролни запаси.

Също в четвъртък Япония заяви, че ще предприеме спешни мерки, за да осигури доставките на 7 стратегически материала, на които разчита в голяма степен от Русия или Украйна, тъй като войната и санкциите причиняват прекъсвания на доставките.

Министърът на промишлеността на страната каза, че действията включват правителствена подкрепа за стимулиране на местното производство, алтернативни поръчки и подпомагане на технологичните разработки за намаляване на използването на материалите, които включват втечнен природен газ и газове, използвани при производството на компютърни чипове.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments