Цените на петрола се повишават поради съкращенията на производството. Световните акции скочиха

0
44
Акции
Акции. Снимка: Pixabay

Цените на петрола скочиха с близо 6% в понеделник, след като Саудитска Арабия и други големи производители на петрол заявиха, че ще намалят производството с 1,15 милиона барела на ден от май до края на годината, съобщава „Асошиейтед прес“. Акциите в Азия бяха смесени.

Базовият суров петрол в САЩ се повиши с 4,24 долара до 79,91 долара за барел, или 5,6%, в електронната търговия на Нюйоркската стокова борса. Той се повиши с 1,30 долара до 75,67 долара за барел в петък, преди срещата през уикенда, на която членовете на така наречената група ОПЕК+ от страни износителки на петрол взеха решение за съкращенията, които са в допълнение към намалението, обявено миналия октомври, което вбеси администрацията на Байдън.

Суровият петрол Brent, основата за ценообразуване на международния петрол, поскъпна с 4,35 долара до 84,24 долара за барел, или 5,4%.

Намаляването на добива на петрол незабавно тласна цените нагоре и се очакваше да повиши цените на газа, като добави напрежение в много страни, където високите цени на горивата са тежко бреме. По-високите цени на петрола също ще усложнят усилията на централните банки за ограничаване на инфлацията. Клифърд Бенет, главен икономист в ACY Securities, пише в доклад:

„Това ще създаде както политически вълни в цяла Европа, така и още по-висока обща инфлация в САЩ, което ще доведе до подновен натиск върху Федералния резерв да продължи да повишава агресивно лихвените проценти.“

Европейските акции отвориха с повишение. Германският DAX добави 0,2% до 15 665,63, а CAC40 в Париж се покачи с 0,5% до 7 356,77. Британският FTSE 100 скочи с 0,8% до 7 694,79. Фючърсът за S&P 500 падна с 0,2%, докато договорът за Dow Jones Industrial Average спечели 0,3%.

По време на азиатската търговия индексът Nikkei 225 в Токио нарасна с 0,5% до 28 188,15, дори след като тримесечно проучване на Японската централна банка показа спад на бизнес настроенията сред големите японски производители през първото тримесечие на тази година. Основната мярка на „Tankan“ показа спад на положителното настроение до 1 от 7 през декември, което е най-лошият тримесечен резултат от декември 2020 г.

Hang Seng в Хонконг се повиши с 9 пункта до 20 409,18, докато индексът Shanghai Composite се покачи с 0,7% до 3 296,40. В Южна Корея Kospi падна с 0,2% до 2472,34.

Австралийският S&P/ASX 200 напредна с 0,6% до 7 223,00. Акциите се повишиха в Тайван, но се понижиха в Банкок.

Проучванията на мениджъри по покупките на нововъзникващите азиатски пазари намаляха миналия месец, тъй като поръчките за износ отслабнаха, добавяйки признаци на нестабилност в световната икономика. Шиваан Тандон от Capital Economics коментира:

„Тъй като глобалният растеж ще остане слаб през следващите тримесечия, очакваме производственото производство в Азия да остане под натиск.“

В петък S&P 500 спечели 1,4% в петък, като се повиши с 3,5% за месеца, като технологичните акции бяха водещи. Печалбите в петък дойдоха, след като доклад показа, че инфлацията се е забавила през февруари, въпреки че все още е висока на историческа база. Забавянето на инфлацията може да даде на Федералния резерв повече свобода на действие, за да се справи по-лесно с лихвените проценти.

Dow Jones Industrial Average се покачи с 1,3%, докато Nasdaq composite се покачи с 1,7%. Големите скокове на технологичните акции доведоха до ръст на Nasdaq от 16,8% за тримесечието.

Високите лихви могат да подбият инфлацията, но само чрез рязко забавяне на цялата икономика, което повишава риска от рецесия. Те също така намаляват цените на акции, облигации и други инвестиции.

Очакванията за по-лесен Фед помогнаха по-специално на акциите на Big Tech, тъй като акциите с висок растеж се смятат за едни от най-големите бенефициенти на по-ниските лихви. Това помогна да се подкрепи S&P 500, където акциите на Big Tech играят извънредно голяма роля поради огромния си размер. Apple, Microsoft и майката на Google Alphabet отчетоха двуцифрени печалби за март.

В допълнение към предизвикателствата за Фед, вторият и третият по големина фалити на банки в САЩ в историята разтърсиха пазарите, след като вложителите побързаха да изтеглят парите си от Silicon Valley Bank и Signature Bank. Бягствата накараха инвеститорите да хвърлят по-строг контрол върху банките в световен мащаб в търсене на привидно слаби връзки.

Проблемите на банковата индустрия също могат да действат като повишаване на лихвените проценти, ако накарат банките да се откажат от кредитирането, задушавайки наемането и растежа на икономиката.

В друга търговия в понеделник щатският долар се повиши до 133,50 японски йени от 133,28 йени късно в петък. Еврото се засили до 1,0848 от 1,0844 долара.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments