Цените на петрола се повишават заради ограничения върху руския петрол

0
41
Петрол
Петрол. Снимка: Pixabay

Цените на петрола се повишиха, след като големите производители се съгласиха да продължат да намаляват производството, а Г-7 и съюзниците ѝ се договориха да намалят цената на руския суров петрол.

Днес сутринта цената на суровия петрол от сорта Брент се повиши с около 0,6%, достигайки над 86 долара за барел. В петък Г-7 се договори да намали цената на руския петрол до 60 долара за барел, за да засили натиска върху Русия заради войната, която провежда в Украйна.

Междувременно през уикенда групата на петролните производители ОПЕК+ заяви, че ще се придържа към политиката си за намаляване на производството. Опек+ е група, съставена от 23 държави износителки на петрол, включително Русия, която редовно се среща, за да решава какви количества суров петрол да продава на световния пазар.

Анализаторите твърдят, че цените на петрола са се повишили и поради облекчаването на ограниченията за движение на автомобили в някои китайски градове, което на свой ред е довело до увеличаване на търсенето на петрол. Все повече градове в Китай, включително Урумчи, който се намира в северозападната част на страната, обявиха, че ще разхлабят ограниченията след масовите протести срещу политиката на страната, насочена към стремеж за нулево разпространение на COVID-19.

Ценови таван

В съвместно изявление от миналата седмица Г-7 и Австралия обявиха, че ограничението от 60 долара за руския петрол ще влезе в сила от днес (понеделник) или „много скоро след това“. Те подчертаха, че мярката има за цел да попречи на Русия да се възползва от агресивната си война срещу Украйна.

Ценовият таван означава, че само руски петрол, закупен за по-малко от 60 долара за барел, ще може да бъде транспортиран с помощта на танкери на Г-7 и ЕС, застрахователни компании и кредитни институции. Това би могло сериозно да затрудни Москва да продава своя петрол на по-висока цена, тъй като много големи корабни и застрахователни компании са базирани в рамките на Г-7.

Русия заяви, че няма да приеме въпросния ценови таван и заплаши да спре да изнася петрол за страните, които приемат това предложение.

Опасения относно доставките

Цените на петрола и природния газ се повишиха поради опасенията, че войната на Русия в Украйна може да засегне доставките в световен мащаб. Русия е вторият по големина производител на суров петрол в света след Саудитска Арабия и доставя около една трета от нуждите на Европа.

Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че ценовият таван ще ограничи допълнително финансите на руския президент Владимир Путин и ще ограничи приходите, които той използва, за да финансира „бруталната си инвазия“, като същевременно ще се избегне нарушаването на световните доставки.

Лидерът на Украйна Володимир Зеленски обаче нарече идеята за ценови таван „слаба позиция„, която не е достатъчно „сериозна„, за да навреди на руската икономика.

От днес ще влезе в сила и нова забрана за внос на руски суров петрол по море в целия ЕС. Въпреки че мерките със сигурност ще засегнат негативно Русия, ударът ще бъде частично смекчен от нейния ход да продава своя петрол на други крупни пазари като Индия и Китай, които в момента са най-големите единични купувачи на руски суров петрол.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments