Цената на американския петрол е спаднала до ниво, невиждано от 1999 г. насам, тъй като търсенето намалява, а запасите се изчерпват. Цената на барел по показателя West Texas Intermediate (WTI) – показателят за петрол в САЩ, се понижи с 14%, достигайки 15,65 долара при търгуването му в Азия в понеделник, пише „BBC“.
Пазарът на петрол попадна под силен натиск по време на пандемията от коронавирус, тъй като е налице огромен спад в търсенето. Местата за складиране на суров петрол се опитват да се справят с излишъка от запаси, намалявайки допълнително цените на продукта.
Петролната индустрия се бори както с намаленото потребление, така и с противоречията между държавите производителки относно свиването на производството.
По-рано този месец членовете на ОПЕК и техните съюзници най-накрая се договориха за споразумение относно свиването на глобалната продукция с около 10%. Това е най-сериозното свиване на производството на петрол, което някога е било договаряно. Въпреки това някои анализатори заявиха, че подобна мярка няма да бъде достатъчна, за да се промени ситуацията към по-добро.
„Не отне много време на пазарът да признае, че в сегашната си форма сделката на ОПЕК+ няма да бъде достатъчна, за да балансира петролните пазари“, твърди Стивън Инес, главен световен пазарен стратег в Axicorp.
Междувременно притесненията продължават да нарастват, тъй като складовите помещения за петрол в САЩ са на път да изчерпят капацитета си, а запасите в терминала в Кушинг, основната точка за доставка на петрол в САЩ, са нараснали с почти 50% от началото на март, гласят данни на ANZ Bank. „Имаме известна надежда за възстановяване на пазарите по-късно тази година“, заявиха от банката.
Спадът беше обусловен и от техническия аспект на световния петролен пазар. Петролът се търгува по бъдещата му цена, а майските фючърсни договори изтичат във вторник. Търговците ще се опитат да се освободят от запасите си, за да не се налага да поемат разходите по доставката на продукта и съхранението му.
Индексът Brent oil, използван от Европа и останалия свят, отчете по -малко понижение в стойността си, като се срина само с 0,8%, достигайки 27,87 долара за барел.
Превод: Глория Йорданова