Потребителските цени в САЩ отново се повишиха през април, а показателите за базисната инфлация останаха високи, което е знак, че по-нататъшното понижение на инфлацията вероятно ще бъде бавно и неравномерно. Правителството съобщи по-рано днес, че от март до април цените са се повишили с 0,4% в сравнение с повишението от 0,1% от февруари до март. В сравнение с предходната година цените са се повишили с 4,9%, което е лек спад спрямо мартенското увеличение на годишна база.
Инфлацията в страната постоянно се понижава, след като достигна най-високата си стойност от 9,1% през юни миналата година, но остава далеч над целевото равнище от 2%, определено от Федералния резерв. При стоките за ежедневна употреба данните за инфлацията, обявени днес, са разнопосочни. Цените на бензина са нараснали с 3% само през април. За разлика от тях цените на хранителните стоки са се понижили за втори пореден месец. Цените на употребяваните автомобили са с повишили с 4,4% след девет месеца на спад. Разходите за наем също бележат ръст, но с по-бавен темп.
Все пак, данните дават ясни признаци, че инфлацията продължава да се понижава. Това се вижда ясно при цените на самолетните билети, които са се понижили с 2,6% през април, както и при цените на нощувките в хотелите – те са се понижили с 3% след четири поредни месечни увеличения.
Като се изключат променливите разходи за електроенергия и храна, основните цени в страната са се повишили с 0,4% от март до април, колкото и от февруари до март. Това е петият пореден месец, през който основните цени се повишават с поне 0,4%. Основните цени се считат за по-добър показател за дългосрочните тенденции на инфлацията, а месечните повишения с този темп са далеч над годишната цел на Федералния резерв от 2%. В сравнение с предходната година базисната инфлация е нараснала с 5,5%, което е малко под годишното увеличение от 5,6% през март.
Федералният резерв обръща особено внимание на процеса по определяне на инфлацията при услугите, който обхваща елементи като цени на хранителните стоки, цени за престой в хотели и развлечения. Този показател, който изключва енергийните услуги и цените областта на недвижимите имоти, се е повишил само с 0,1% от март до април и с 5,2% спрямо година по-рано. Преди месец обаче той надхвърляше 6%.
Миналата седмица Федералният резерв обяви, че след 10 поредни повишения на лихвените проценти скоро може да бъде направена пауза, за да може да се прецени по-добре как по-високите разходи по заемите са се отразили на икономиката. Пълното икономическо въздействие на повишенията обаче ще се прояви едва след месеци. В продължение на повече от две години високата инфлация е тежко бреме за американските потребители, заплаха за икономиката и неприятно предизвикателство за Федералния резерв. От март 2022 г. насам централната банка повиши основния си лихвен процент със значителните 5 процентни пункта, за да се опита да понижи инфлацията до целевото равнище от 2%. Освен че оскъпяват значително заемите за физическите и юридическите лица, тези по-високи лихвени проценти допринесоха за фалита на три големи банки през последните два месеца и за намаляване на банковото кредитиране. Резултатът би могъл да бъде по-нататъшно отслабване на дейността на икономиката.
Повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, което беше предприето с цел да се намалят разходите, растежа и инфлацията, в крайна сметка доведе до по-високи разходи за ипотечни кредити, кредити за покупка на автомобили, кредитни карти и бизнес заеми. Повечето икономисти успокояват, че с течение на времето повишението на лихвените проценти ще има желания ефект. Въпреки това повечето от тях се опасяват, че повишаването на лихвите ще отслаби икономиката дотолкова, че тя ще изпадне в рецесия още в рамките на тази година.