Общинският съвет в Бургас одобри предложение, внесено от кмета Димитър Николов, за изграждане на Иновационен център по генетика и биотехнологии.
За целта Общината ще кандидатства за финансиране по Оперативна програма „Конкурентоспособност“ в средата на януари догодина. Ще бъдат отпуснати средства и от местния бюджет за 2020 година в размер на 3 милиона лева.
Центърът ще даде възможност за изцяло нов начин на диагностика на заболяванията, което ще подобри и лечението им. Той ще бъде специализиран в онкологията.
„Това ще е изключително важна дейност за здравеопазването не само в Бургас, но и в целия регион. Чрез високите технологии и изследване на генома на човешкото тяло ще се даде възможност за изключително точна диагностика.“, подчерта кметът.
Ръководител на центъра ще бъде доц. Цветан Велинов, който в момента е ректор на Медицинския факултет в университета „Проф. д-р Асен Златаров“.
Той обясни пред общинските съветници всички ползи от новата структура и диагностика чрез изследване на генома. Доцентът също акцентира на изключително доброто влияние, което ще се окаже върху лечението на онкологичните заболявания.
Като пример Велинов посочи факта, че не всички пациенти могат да бъдат лекувани с определени препарати, защото нямат рецептори за тях. Но това може да бъде установено само с генетично изследване. Става въпрос за така наречената персонализирана медицина, при която за всеки човек се открива най-добрия медикамент. С генетични изследвания могат да бъдат установени и всички заболявания, които пациентът има в момента или ще развие в бъдеще.
Центърът ще бъде специализиран в онкологията, но хората ще могат да си правят изследвания и по други причини, ако искат. Подобна структура в България в момента няма.
По време на дебатите общинският съветник Иво Баев от „Демократична България“ повдигна въпроса защо в сдружението, което се създава, са включени малки частни болници, а не Университетската болница в Бургас. Кметът Димитър Николов обясни, че поради изисквания на Оперативна програма „Конкурентоспособност“ УМБАЛ не е имало как да бъде включена заради приходите и персонала си.
От своя страна Константин Бачийски от СЕК обяви, че партията ще подкрепи предложението, но поиска да разбере защо се създава сдружение, а не търговско дружество, което щеше да гарантира в по-голяма степен интересите на Община Бургас. Зам.-кметът по култура и образование Йорданка Ананиева му отговори, че този избор е направен, защото така ще може да се кандидатства впоследствие по грантове за допълнително финансиране.
По предложение на Бачийски беше прието решенията в сдружението да се взимат с мнозинство от 4/5, за да не може Общината да бъде изключена от него или нейните интереси да не бъдат защитени докрай.
„Ние ще подкрепим, но не съм сигурен дали са най-ефективно изхарчените средства.“, обяви Бачийски.
„Смятам, че сте в голяма грешка, ако смятате, че инвестициите в генетика са лукс. Хората в момента си правят изследванията в чужбина.“, репликира Калояна Живкова от ГЕРБ.
В крайна сметка решението беше прието единодушно с 48 гласа „за“.