Централната избирателна комисия /ЦИК/ поиска срещи с представители на различни държавни институции. Причината е, че от Комисията имат нужда от експертна и логистична помощ за организирането и провеждането на машинния вот на 11 юли, заяви председателят й Камелия Нейкова. Очаква се ведомството да получи 9600 машини, които ще се осигурят от „Сиела Норма“. Не е ясно дали тази фирма ще е доставчик и на необходимите над 1000 машини за предстоящия вот.
Утре е предвидено служебният премиер Стефан Янев да разговаря с ръководството на комисията по този повод. Председателят Камелия Нейкова обясни, че на ЦИК и е нужна експертна помощ, за да организира машинния вот по правилата на Изборния кодекс. Тя коментира пред „БНР“:
„Експертна помощ, конкретно в частта, отнасяща се за решенията относно машинното гласуване. ЦИК не разполага с експертиза в тази посока – нито членовете й, нито администрацията разполагат с тези специални знания. Те са необходими, за да може машинното гласуване да бъде гарантирано по начина, по който изисква Изборният кодекс, както и да се гарантира сигурността и надеждността на системата, която е предвидена в закона за провеждане на това машинно гласуване„.
ЦИК са предприели действия за придобиване собствеността на 9600 машини, за които е нужно да се заплатят 36 милиона лева. За да се извърши плащането, е необходим приемно-предавателен протокол, който да е подписан от възложителя и изпълнителя. Нейкова увери, че комисията няма да плати нито стотинка, ако не са изпълнени всички изисквания по договора. Трябва да се прехвърли собствеността върху устройствата на държавата. Тя настоява отчетът на „Сиела Норма“ по договора да се одитиран, особено в софтуерната част и допълни:
„За да стане това нещо, ние пак опираме до необходимостта от тази експертиза, която на нас ни липсва. Когато, ако ни бъдат предоставени експерти, дано бъдат предоставени такива, за да може да се вземе решение плаща ли се цената, изцяло ли се плаща, трябва ли да се претендират неустойки“.
Говорителят на ЦИК Росица Матева уточни, че извън България са нужни малко над 240 устройства. Тя разясни, че трябва да се предвиди резерв в секциите, за които ще има подадени повече от 300 заявления. По думите й в още 700 секции у нас е необходимо да се постави повече от едно устройство. ЦИК ще извърши експеримент, за да прецени колко избиратели ще могат в рамките на изборния ден да гласуват на едно устройство. Отделно стои и въпросът със софтуера, защото „Сиела Норма“ няма задължение да изработи софтуер за машините за изборите. Матева заяви:
„Включително се надяваме на помощ от държавните органи, за да преценим какъв вид и каква поръчка да се възложи изработката на софтуер“.