ЦИК: Към момента са подадени около 30 000 заявления за гласуване от българи зад граница

0
66

ЦИК

Приблизително 30 000 са вече заявленията, подадени за гласуване от българи, живеещи в чужбина. Към момента най-много са подадени в Турция – 11 000, от Великобритания – 5800, Германия – 4000 и Испания – 1500. Това стана ясни по време на брифинг в Централната избирателна комисия /ЦИК/.

Близо 9400 ще са секциите в България с повече от 300 избиратели, а извън страната – около 300. Там ще има машинно гласуване. Очаква се доставка на още 1500 машини. С тях общият брой за вота на 11 юли ще бъде 11 100. По думите на зам.-председателя и говорител на ЦИК Цветозар Томов би трябвало да имат 1400 машини, които да насочат към най-големите секции, за да може в тях да има по 2 устройства. Той направи и коментар за продължителността на гласуването:

„Много съществен фактор за нужното време е дали хората вече са гласували с машина на 4 април. Те се справят за 52 секунди, а тези, които не са гласували с машина – 73 секунди. Жените се справят по-бързо – за 61 секунди, а мъжете – 80 секунди. По възрастови групи хората на 18-29 г. гласуват за 56 секунди, на 30 – 39 г. – за 51 секунди, на 40 – 49 г. – 62 секунди, на 50 – 59 г. – за 65 секунди, на 60 – 69 г. – за 74 секунди. Проблемът с времето се появява при хората над 70 г., които се справят с машината средно за 93 секунди. Данните ни карат да сме умерени оптимисти, че хората могат да се справят, но от изключителна важност ще бъде разяснителната кампания, която ЦИК ще проведе. Смятаме, че в секциите с до 750 избиратели по списък няма да има проблем, но е възможно в отделни часове в изборния ден да има струпвания от чакащи, което крие известни рискове. Рискови са най-големите секции с над 750 избиратели по списък и в тях трябва да има по две машини.“

Росица Матева, която също е говорител и зам.-председател на Комисията, смята, че е важно избирателите да се запознаят с машината преди деня на вота. Това важи особено за по-възрастните, които имат и психологическа бариера, че гласуването с машина е трудно, предава „24 часа“.

Матева обяви, че ЦИК ще създаде симулатор на машинното гласуване, който ще е копие на електронната бюлетина. По думите й той ще бъде готов, когато бъде утвърдена визията на машинната бюлетина, тъй като е възможно тя да е с две страници, а не с 3, както на 4 април.

Същевременно Матева ще поиска представители на ЦИК да се срещнат с регионалния министър във връзка с възможността гражданите, които ще са на почивка, да могат да се регистрират в хотела, в който са гласували, за да упражнят в съответната община правото си на глас. Към момента в ЦИК са получили отговор на запитването си до министерството, но в него пише само, че са били дадени указания на кметовете да определят места като трафопостове или общежития, в които хората, които са на почивка да се регистрират по настоящ адрес.

„Не това обаче беше нашият въпрос. Ние искаме да се даде възможност на хората, ако собствениците на хотели са съгласни, те да се регистрират по настоящ адрес в тях“, поясни Матева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments