ЦИК: Малко над 30 000 са кандидатите за общински съветници

0
54
Росица Матева
Росица Матева. Снимка: Скрийншот от видео

„Към момента малко повече от 30 000 са кандидатите за общински съветници, които се борят за 5053 мандата в цялата страна. Около 1360 са кандидатите за кметове на община, ще избираме 265 кмета на община. Около 6900 са кандидатите за кметове на кметства, като те се борят за 3041 кметства. Около 400 са кандидатите за кметове на район, като избираме 35 районни кметове в София, Пловдив и Варна.“

Това заяви заместник-председателят на Централната избирателна комисия /ЦИК/ Росица Матева по време на редовен брифинг с уговорката, че данните за кандидатите не са окончателни, тъй като продължават проверките им, след като е имало кандидати, за които е било установено, че са били назначени и за членове на Секционни избирателни комисии /СИК/. По думите й имало е и такива, които са били и членове на Общинските избирателни комисии /ОИК/, но след това са били освободени като такива. Впоследствие е била дадена възможност на партиите до 17:00 часа на 28 септември да представят нови кандидати на място на заличените, за които е било констатирано, че не отговарят на изискванията да бъдат избирани.

„Предизборната кампания от гледна точка на ЦИК протича спокойно. В ЦИК са постъпили само два сигнала за предизборни нарушения, които не са особено тежки. Препратени са на съответните ОИК, тъй като на територията на общината ОИК е компетентна да се произнася на сигнали за нарушения на предизборната агитация“, коментира още Матева.

Днес на 3 октомври изтича срокът, в който се публикуват избирателните списъци от общинските администрации. Това са избирателните списъци, част II, които включват избиратели и други граждани на Европейския съюз, които имат право да гласуват, така че те могат да се проверят и ако не попадат в тези списъци, да извършат нужното. Днес изтича и срокът, в който регистрираните за участие в тези избори партии, коалиции, местни коалиции, инициативни комитети следва да изпратят необходимата документация на Сметната палата, за да бъде включена в регистъра, който тя поддържа.

До 14 октомври избиратели, които имат различен регистриран настоящ адрес от постоянни си такъв и желаят да гласуват по този настоящ адрес, следва да подадат заявление до общинската администрация по настоящия адрес, за да бъдат включени в избирателните списъци и да гласуват по този настоящ адрес. До 14 октомври изтича и срокът, в който избиратели, които имат трайни увреждания, които не им позволяват да отидат до изборното помещение да гласуват, следва да подадат до общинската администрация заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия, напомни Матева, добавяйки, че ЦИК вече е решила за това как ще гласуват хората с увреждания.

ЦИК одобри изборните книжа, които представляват протоколите на СИК и на ОИК. Постарахме се протоколът да бъде опростен и улеснен за попълване от СИК, като в секциите, в които ще има гласуване и с хартиени, и с машинни бюлетини СИК няма да сумират резултата от двата вида гласуване, заяви Матева.

„Ще установят резултата най-напред от гласуването с хартиени бюлетини, ще го запишат общ брой намерени в кутията намерени бюлетини, недействителни бюлетини, действителни бюлетини с вот „не подкрепям никого“, след това разпределението по партии и коалиции, и общият брой действителни гласове по партии и коалиции. Едва след това ще установят резултата от гласуването с машинни бюлетини и по същия начин ще го запишат в протокола. Общият резултат ще бъде сумиран в изчислителния пункт на ОИК“, обясни Матева, изтъквайки, че се надяват този път по този начин СИК да не допускат толкова грешки, колкото е имало на парламентарните избори на 2 април, когато също е имало смесено гласуване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments