От Централната избирателна комисия са категорични, че няма да разрешат допълнителните машини да бъдат употребявани дори и за резервни части. Причината е, че те са били доставени извън обществените поръчки, обясни пред „БНР“ говорителят на ЦИК Цветозар Томов, след като стана ясно, че в свой склад от „Сиела Норма“ съхраняват 199 устройства, а още 228 са в двора на склада на „Карго Партнерс“.
По думите на Томов се подкопава доверието в изборите тази неделя и затова е поискаха и охрана на въпросния склад на компанията „Сиела Норма“. Той подчерта, че именно това го притеснява, че има напрежение и то дни преди вота. Затова според него сега полезният ход е да бъде наложен строг контрол на машините, които се внасят, въпреки това, че рискът на практика по неговите думи бил само хипотетичен. Затова няма да бъде допуснато устройство, което не е собственост на ЦИК, да бъде използвано по какъвто и да било начин.
От Централната избирателна комисия са изпратили писмо до главния прокурор като те искат да бъде извършена проверка дали има данни за престъпление.
Държавата в момента разполага с 12 837 машини, като в страната ще се гласува с 11 936 устройства. Така че ако има нужда от резервни части, както твърдят от ЦИК, такива ще могат да бъдат използвани от наличните устройства.
Томов обясни още, че ако в изборния ден някоя машина се повреди, то ще се преминава към гласуване с хартиени бюлетини. Могат да бъдат заменяни единствено захранващи кабели.
От своя страна Росица Матева допълни, че няма как едно устройство да бъде заменено с друго, защото трябва да бъде инсталиран софтуер, трябва да бъдат параметризирани флаш памет и смарт карти. А ЦИК не е предвиждала такава възможност и в момента не предвижда.