Параноя е да се казва, че Държавна агенция „Национална сигурност” /ДАНС/ подменя резултатите на изборите, заяви зам.-председателят на обществения съвет към Централната избирателна комисия /ЦИК/ Стефан Манов. Той посочи, че някои членове на Комисията смятат, че Агенцията е тънкото място на веригата, където се задръстват протоколите. Манов коментира пред „bTV“:
„Това звено няма как да подменя резултати, защото оригиналните протоколи се сканират и след това се връщат. Проблемът е по-скоро психологически. Мен ме дразни фактът, че тайни служби участват в изборния процес.“
Манов заяви, че е предложена алтернатива и очаква на следващите избори ДАНС да не участват в процеса.
Според зам.-председателя при избори 2 в 1 ще бъде улеснение дадена партия да използва един номер при парламентарния и президентския вот. По думите му тази практика вече е прилагана при съчетаване на национален и местен вот. Манов посочи за софтуера, че по тази тема много се е качил тонът на дебата. Той добави:
„В България имаме дълга традиция от съчетаване на тежки избори 2 в 1. Започваме от 2011 година – местни избори и президентски избори. Софийските села тогава гласуваха с четири бюлетини – кмет на кметство, кмет на София, общински съветници и президент. 2015 година същите софийски села добавиха още една бюлетина – имаше местен вот, президентски и за референдум.„
Експертът уточни, че на миналите избори за народни представители е имало секции, в които успешно с машини са гласували над 600 души. През 2016 година на президентски избори, които бяха с висока активност, са гласували 3 948 000, като средният брой хора в секция е бил 382. Той обясни:
„Числата са елементарни – няма да има струпване на избиратели.„
Специалистът е категоричен, че въпросът за по-ниската избирателна активност е политически. Той определи като манипулативно твърдението, че избирателната активност на 11 юли е била по-висока в секциите с хартиени бюлетини. Манов твърди, че машинното гласуване е по-добрият вариант за страната ни. По думите му устройствата са 11 000 на брой и са напълно достатъчни.