Източният индийски град Колката е опустошен от мощен циклон, който причини смъртта на най-малко 22 души в Индия и Бангладеш, съобщава “BBC”.
Бурята Амфан удари територията по суша в сряда, заливайки крайбрежните райони с дъжд, съпътстван от мощен вятър. Сега циклонът отслабва, докато се движи на север към Бутан.
Хиляди дървета бяха изкоренени, портите на къщите съборени, а електрическите и телефонните линии, както и някои домове на хора – изравнени със земята.
Много от пътищата на Колката са наводнени, а 14-те милиона души останаха без ток.
Бурята е първият супер циклон, образуван в Бенгалския залив от 1999 г. насам. Въпреки че ветровете му отслабнаха с момента, в който удари, той все още беше класифициран като много тежък циклон.
Ограниченията, съпътстващи коронавируса, спъват усилията за спешни действия и помощ. Мерките срещу COVID-19 и свързаното с тях социално дистанция затрудняват масовите евакуации, тъй като приютите не могат да бъдат използвани до пълния им капацитет.
Амфан започна в сряда следобед, като опостуши първо Сундарбаните – район с мангрови гори около границата между Индия и Бангладеш, в който живеят четири милиона души, преди да се отправи на север и североизток към Колката – исторически град, който беше столицата на британския Радж.
Части от Западен Бенгал и Ориса (Одиша) в Индия, както и райони в югозападен Бангладеш, понесоха голям удар от бурята, която завихри пориви на вятъра до 185 км / ч (115 м / ч).
Най-малко 10 смъртни случая в Бангладеш и 12 в щата Западен Бенгал в Индия досега са потвърдени от властите.
Главният министър на Западен Бенгал Мамата Банерджи заяви, че опустошаването в столицата на щата Колката е “по-голямо бедствие от COVID-19”.
“Една по една местностите бяха опустошени”, заяви Банерджи, цитирана от местна информационна агенция след проведена пресконференция в Индия.
“Днес преживях подобна на война ситуация.”
Три области в Западен Бенгал – Южен и Северен Парганас и Източен Миднапор – бяха много силно засегнати. В Бангладеш най-засегнатият район беше Сатхира, където големи площи бяха наводнени, тъй като насипите се срутиха на няколко места.
Първоначалните оценки на щетите са възпрепятствани от блокирани пътища и наводнения във всички тези райони.
Амитабха Бхатасали в Колката, кореспондент на BBC Bengali казва, че голяма част от града и съседните му квартали са останали без електричество от един ден. Мобилните телефонни мрежи не работят в някои от най-тежко засегнатите области.
Драматичните изображения, споделени в социалните медии, показаха, че електрическите трансформатори са дали на късо в оживени квартали, докато бурята е заливала града.
“Слава Богу, ние сме в безопасност”, каза жител, който сподели кадри на керемидени покриви, които се отлепват от силата на вятъра и биват издухвани от силния вятър.
Местните информационни агенции показаха изкоренени светофари по наводнени улици, както и срутени речни пристанища и превозни средства, смазани под паднали дървета.
“Дърветата са изкоренени, захранването е прекъснато, стълбовете на лампите са разтворени, стъклени останки от прозорци са навсякъде по улиците, интернет връзката се загуби. Децата крещяха”, заяви жителката на Шамик Баг пред BBC.
“Дори при плътно затворени врати и прозорци, къщата ми поддаде под натиска на вихрещата се буря навън. В рамките на 45 минути улиците се наводниха, след което водата започна да пълни приземните етажи на къщите.”
“Когато електропроводните линии бяха възстановени след бурята, децата от квартала започнаха да се радват, както беше и в нашето детство при подобен проблем”, каза още тя.
Каджал Басу, който живее на 12-ия етаж на многоетажна сграда в града, написа във Фейсбук след началото на бурята: “Навън е като вход на ада.”
“Изглежда сградата се люлееше настрани и имитираше земетресение”, каза той, добавяйки: “Чуваха се звуци от падащи ламарини и други метални неща, чупене на стъкла… Палмите бяха изкоренени. Електропроводът даде на късо и остави мнозина без електричество”.
Застиналите в останки пътища на Колката “приличаха на тъмно и хлъзгаво влечуго в сряда вечер, докато виещите ветрове продължаваха да преследват пустите градчета, опустошени от бурята Амфан”, съобщава вестник “Телеграф”.
повечето хора посрещнаха бурята у дома. Колката и останалата част от Индия са блокирани заради пандемията от коронавирус.
Длъжностни лица в Бангладеш се опасяват, че Амфан ще бъде най-мощната буря след циклона Сидр, който уби около 3500 души през 2007 г. Повечето загинаха вследствие на заливането на сушата с морска вода.
Индийският метеорологичен отдел беше предвидил бурни скокове, достигащи 10-16 фута (3-5 метра). Повишаването на морското равнище в такъв момент може да донесе невероятни щети и много хора могат да загинат.
Метеоролозите също предупреждават за наводнения и смъртоносни кални местности в региона.