Мощен циклон удари бреговете на Бангладеш и Мианмар, след като се засили до еквивалента на буря от категория 5. Циклонът Мока не стигна до най-големия бежански лагер в света в Кокс Базар, каквито опасения имаше по-рано, но все пак унищожи стотици импровизирани убежища в лагера. Най-малко петима души са загинали в Мианмар. Засега няма съобщения за жертви в Бангладеш, предава „BBC“.
До късно в неделя бурята почти беше отминала. Служителят за бедствия в Бангладеш Камрул Хасан каза, че циклонът не е причинил „големи щети“ в страната му, но все още има свлачища и наводнения в района.
Изглежда, че Мианмар е понесъл по-пряко въздействието от бурята, като тя е разбила къщи и е прекъснала електропроводи в западния щат Ракхайн. Лагерите за разселените рохинги в щата Ракхайн също са били унищожени.
Местни медии съобщават, че 14-годишно момче е било убито от падащо дърво в щата, докато има съобщения за повредени и срутени сгради в цялата страна. Електричеството и безжичните връзки са били прекъснати в голяма част от столицата на щата Ситуе, а кадри, публикувани онлайн показват телекомуникационна кула, съборена от силни ветрове с приближаването на циклона.
От видеоклипове, споделени в социалните медии, също може да се видят отнесени покриви от къщи и летящи билбордове от сгради в Янгон сред проливен дъжд.
Изображения от град Мраук У показаха палми, огъващи се от вятъра, метални покривни листове, пометени на улицата, както и няколко души, бързащи да се покрият в убежища срещу буря.
Представителството на Червения кръст на Мианмар заяви, че се „подготвя за голяма спешна реакция“.
Улиците на Кокс Базар са се изпразнили, когато циклонът се е засилил – небето е потъмняло, ветровете са се ускорили и дъждовете са заваляли. Стотици хора са се събрали в училище, превърнато във временно убежище срещу циклони. Майки с бебета, малки деца, възрастни хора и немощни, запълнили всяко свободно място в класните стаи. Мнозина пристигнали в приюта с рикши или пеш, но докарали и добитъка си – говеда, кокошки, кози – както и рогозки, на които да спят. Част от тях са били от рибарски и крайбрежни села, разположени на до 2 часа път.
„Не исках да напускам къщата си“, каза Суми Актер, която живее на брега на реката.
Суми и други, които екипът на „BBC“ срещна, споделят, че са преживели други циклони през последните години и са се примирили с обичайния модел да оставят домовете си на милостта на природата. Бурни вълни до 4 метра могат да заличат села, разположени в ниските райони. Суми и други хора се страхуват, че домовете им могат да бъдат потопени.
„Иска ми се домовете, в които живеехме, да бяха построени по-здраво“, заяви тя.
17-годишната Джанат също е ужасена от това, което може да се случи с дома й на брега на реката. Миналата година друг циклон, Ситранг, е разрушил къщата й, принуждавайки я да похарчи малкото пари, които е имала за ремонт.
„Как мога да живея, ако това продължава? Не мога да си позволя да го възстановя – ние сме много бедни“, обясни тя.
Природата е наказание и за бедните в най-големия бежански лагер в света. Правителството на Бангладеш не позволява на бежанците от рохингия да напускат лагерите, нито да построят постоянни структури. Когато ударил циклонът, те се сгушили в крехки бамбукови навеси с брезентови покриви. Някои били преместени в обществени приюти в рамките на лагерите, които предлагали малко повече защита.
Властите коментираха на „BBC“, че повече от 1300 убежища са повредени от вятъра, както и 16 джамии и учебни центрове. Дървета са паднали в лагерите, а 2 свлачища също са причинили щети.
Брезентът, който е покривал убежището на Мохамед Аюб, е бил разкъсан от ветровете. Сега той и осемчленното му семейство живеят на открито, във влажно и лошо време. Прекарал дните преди това в ужас от това, което може да донесе циклонът Мока, Мохамед е изпитал облекчение от това, че лагерите не са понесли директен удар от бурята.
Синоптиците предупредиха, че циклонът Мока може да бъде най-мощната буря, наблюдавана в Бангладеш от близо 2 десетилетия.
Службата на метеорологичния отдел на Бангладеш съобщи, че максималната постоянна скорост на вятъра в рамките на 75 км от центъра на циклона е била около 195 км/час, с пориви и бури от 215 км/час.
В подготовката за бурята близките летища бяха затворени, на рибарите беше наредено да преустановят работата си и бяха създадени 1500 убежища, докато хората от уязвимите райони бяха преместени на по-безопасни места. През 2008 г. циклонът Наргис премина през южните крайбрежни райони на Мианмар, като уби почти 140 000 души и сериозно засегна милиони. Повечето от загиналите са били убити от 3,5-метрова водна стена, ударила ниско разположената делта на Иравади.