Търсенето на цветя в Кения е белязало възстановяване до около 85% от нивата преди коронавируса, след като европейските пазари започнаха да се възстановяват от застоя, коментира браншова организация от сектора, цитирана от Ройтерс. Новината вдъхна надежда, че индустрията може да постигне пълно възстановяване още през идната година.
В разгара на пандемията през март кенийски фермери бяха принудени да изхвърлят милиони рози, след като Европа затвори външните си границите, а жителите на континента отложиха предстоящи сватби и погребения. Търсенето обаче бележи възстановяване с облекчаване на ограничителните мерки, като производителите се надяват, че ще се възстанови напълно през следващата година, заяви Клемент Тулези, изпълнителен директор на Съвета на цветарите в Кения.
„В много по-добра позиция сме, отколкото преди два месеца – търсенето се възстанови почти до 85%“, заяви Тулези за Ройтерс. „Забелязва се възстанановяване на търсенето на основни пазари като Европа, както и в други части на света“.
Европа генерира близо 70% от спада в износа на цветя от Кения, като ограничителните мерки за борба с коронавируса намалиха ежедневните поръчки наполовина, застрашавайки хиляди работни места в най-богатата икономика на Източна Африка.
Кенийският фермер Индер Нейн, чиято компания “Xflora group” изнася над 350 000 рози ежедневно, е белязала спад в износа през март до 50 000 цветя на ден. Нивото в момента е около 250 000 на ден, споделя той, като неговите 2 000 служители отново са на работа.
„Свидетели сме на добро и стабилно възстановяване“, заяви Нейн за Ройтерс.
Износът на цветя е един от трите най-печеливши международни бизнеса в Кения, като е генерирал близо един милиард долара от продажби през 2019. Но като при всички световни нации, коронавирусът нанесе тежък удар върху кенийската икономика. Предвижда се икономическият растеж в страната да се забави до 2,5% през тази година спрямо 5,4% през миналата година. Продавачите на цветя все още са притеснени от високите разходи за превоз, продени от спада във въздушния трафик и опасенията от вторична вълна на коронавирус в Европа, коментира Нейн.
„Все още продължаваме да изхвърляме част от цветята, но ситуацията е коренно различна от март, когато изхвърляхме всяко стебълце“, споделя Нейн. „Надяваме се до февруари заразата да бъде овладяна и нещата да се върнат към нормалния начин на живот.“
Износителите обаче споделят, че все още не могат напълно да задоволят търсенето, което предстои да бъде сезонно завишено от Европа през септември поради ограничения капацитет на международния транспорт и високите разходи за превоз.
„Не сме сигурни, че товароносимостта и разходите ще се движат в тандем с търсенето“, коментира Тулези.