Тунелите и гъвкавото командване на „Хизбула“ издържат на ударите на Израел

След войната от 2006 г. арсеналът и тунелите на групировката са се увеличили

0
43
'Хизбула", флаг. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Гъвкавата командна верига на Хизбула, заедно с обширната мрежа от тунели и огромния арсенал от ракети и оръжия, които тя увеличи през последната година, ѝ помагат да устои на безпрецедентните израелски удари, твърдят трима източници, запознати с операциите на ливанската бойна групировка, пише „Агенция Ройтерс“.

Нападението на Израел срещу „Хизбула“ през изминалата седмица, включващо атаки срещу висши командири и взривяване на заложени в бомби пейджъри и уоки-токита, доведе до размисъл в мощната ливанска шиитска бойна групировка и политическа партия. В петък Израел уби командира, основал и ръководил елитните сили на групировката „Радуан“, Ибрахим Акил. От понеделник насам, най-смъртоносния ден на насилие в Ливан от десетилетия, според Министерството на здравеопазването повече от 560 души, сред които 50 деца, са загинали при въздушни нападения.

Началникът на щаба на израелската армия Херци Халеви заяви в неделя, че смъртта на Акил е разтърсила организацията. Израел твърди, че ударите му са унищожили и хиляди ракети и снаряди на „Хизбула“. Двама от източниците, запознати с операциите на „Хизбула“, обаче заявиха, че групировката бързо е назначила заместници на Акил и други високопоставени фигури, убити при въздушния удар в петък в южните предградия на Бейрут. Лидерът на „Хизбула“ Саид Хасан Насрала заяви в реч на 1 август, че групировката бързо запълва празнините, когато някой от лидерите е убит.

Четвърти източник, служител на „Хизбула“, заяви, че атаката срещу комуникационните устройства е извадила от строя 1500 бойци поради техните наранявания, като много от тях са били ослепени или са им били откъснати ръцете. Макар това да е сериозен удар, той представлява малка част от силата на „Хизбула“, която в доклад за Конгреса на САЩ от петък се оценява на 40 000-50 000 бойци. Насрала заяви, че групировката има 100 000 бойци.

От октомври, когато Хизбула започна да обстрелва Израел през октомври в подкрепа на своя съюзник Хамас в Газа, тя е прехвърлила бойци към фронтовите райони в южната част на страната, включително някои от Сирия, казаха тримата източници. Тя също така внася ракети в Ливан с бързи темпове, очаквайки продължителен конфликт, казаха източниците, като добавиха, че групировката се стреми да избегне открита война.  

Основният поддръжник и доставчик на оръжия на „Хизбула“ е Иран. Групировката е най-мощната фракция в „оста на съпротивата“ на Техеран, състояща се от съюзнически нередовни сили в целия Близък изток. Много от нейните оръжия са ирански, руски или китайски модели.

Източниците, всички от които помолиха да не бъдат назовавани поради деликатността на въпроса, не предоставиха подробности за оръжията или къде са били закупени.

Медийната служба на „Хизбула“ не отговори на молбите за коментар по този материал.

Андреас Криг, старши преподавател в Училището за изследвания в областта на сигурността към Кралския колеж в Лондон, заяви, че макар операциите на Хизбула да са били нарушени от нападенията през изминалата седмица, мрежовата организационна структура на групировката ѝ помага да бъде изключително устойчива сила.

„Това е най-страховитият враг, с който Израел някога се е сблъсквал на бойното поле, не заради числеността и техниката, а по отношение на устойчивостта.“

Мощни ракети

Сраженията се изостриха през тази седмица. Във вторник Израел уби още един високопоставен командир на „Хизбула“ – Ибрахим Кубейси. От своя страна „Хизбула“ показа способността си да продължи операциите, изстрелвайки стотици ракети към Израел при все по-дълбоките атаки.

В сряда „Хизбула“ заяви, че е насочила ракети към израелска разузнавателна база близо до Тел Авив, на повече от 100 км от границата. В Тел Авив прозвучаха предупредителни сирени, тъй като една ракета земя-повърхност беше прихваната от системите за противовъздушна отбрана, съобщиха израелските военни.

Групировката все още не е съобщила дали е изстреляла някоя от най-мощните си ракети с прецизно насочване, като например Fateh-110 – балистична ракета иранско производство с обсег 250-300 км (341,75 мили). Според документ от 2018 г., публикуван от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, ракетите Fateh-110 на „Хизбула“ имат бойна глава с тегло 450-500 kg.

Ракетните атаки на „Хизбула“ са възможни, тъй като командната верига е продължила да функционира, въпреки че групировката е претърпяла кратък период на безпорядък след детонацията на пейджърите и радиостанциите, заяви един от източниците, високопоставен служител по сигурността.

Трите източника издадоха, че способността на Хизбула да комуникира е подкрепена от специална фиксирана телефонна мрежа – която тя определи като критична за комуникациите си и която продължава да функционира – както и от други устройства.

Много от бойците на организацията например носят по-стари модели пейджъри, които не са били засегнати от атаката миналата седмица.

„Ройтерс“ не можа да провери информацията по независим начин, уточнява медията. Повечето наранявания от експлодиращите пейджъри са били в Бейрут, далеч от фронта.

Хизбула засили използването на пейджъри, след като през февруари забрани на бойците си да използват мобилни телефони на бойното поле в отговор на убийствата на командири при удари.

Ако командната верига се прекъсне, бойците на фронта се обучават да действат в малки, независими групи, състоящи се от няколко села в близост до границата, способни да се сражават с израелските сили за дълъг период от време, допълва високопоставеният източник. Точно това се случи през 2006 г., по време на последната война между Хизбула и Израел, когато бойците на групировката се държаха в продължение на седмици, някои от тях в крайгранични села, завладени от Израел.

Израел твърди, че е увеличил атаките, за да намали възможностите на „Хизбула“ и да направи безопасно за десетки хиляди разселени израелци да се завърнат в домовете си близо до ливанската граница, от които избягаха, когато „Хизбула“ започна да обстрелва с ракети на 8 октомври.

Правителството на министър-председателя Беямин Нетаняху заяви, че предпочита да постигне споразумение чрез преговори, което да позволи на Хизбула да се изтегли от граничния регион, но е готово да продължи бомбардировките, ако Хизбула откаже, и не изключва никакви военни варианти.

Устойчивостта на „Хизбула“ означава, че сраженията предизвикват опасения за продължителна война, която може да привлече САЩ, близкия съюзник на Израел, и Иран – особено ако Израел започне и затъне в сухопътна офанзива в Южен Ливан.

Израелските военни не отговориха на молбата за коментар за тази статия.

В понеделник президентът на Иран Масуд Пезешкян предупреди за „необратимите“ последици от пълномащабна война в Близкия изток. Представител на Държавния департамент на САЩ заяви, че Вашингтон не е съгласен със стратегията на Израел за ескалация и се стреми да намали напрежението.

Подземен арсенал

Според двама от източниците това показва колко добре са скрити някои от оръжията на „Хизбула“, в неделя бяха изстреляни ракети от райони на Южен Ливан, които малко преди това бяха обект на нападение от страна на Израел.

Смята се, че „Хизбула“ разполага с подземен арсенал и миналия месец публикува кадри, на които се вижда как нейни бойци карат камиони с ракетни установки през тунели. Източниците не уточниха дали изстреляните в неделя ракети са били изстреляни от земята.

Министърът на отбраната на Израел Йоав Галант каза, че в понеделник са били унищожени десетки хиляди ракети и боеприпаси на „Хизбула“. Израелските военни пък изтъкват, че в понеделник са били поразени крилати ракети с голям обсег, ракети с бойни глави, които могат да носят 100 kg експлозиви, ракети с малък обсег и безпилотни летателни апарати с експлозиви.

„Ройтерс“ не можа да провери независимо твърденията на военните.

Боаз Шапира, изследовател в „Алма“, израелски мозъчен тръст, специализиран в „Хизбула“, заяви, че Израел все още не е насочил ударите си към стратегически обекти, като например ракети с голям обсег на действие и площадки за безпилотни самолети. Шапира потвърди:

„Не мисля, че сме близо до приключване на този процес.“

Смята се, че арсеналът на Хизбула компрометира около 150 000 ракети, се казва в доклада на Конгреса на САЩ. Криг каза, че най-мощните ѝ балистични ракети с голям обсег се държат под земята.

Хизбула е прекарала години в изграждането на тунелна мрежа, която по израелски оценки се простира на стотици километри. Израелските военни заявиха, че въздушните удари в понеделник са поразили ракетни площадки на Хизбула, скрити под къщи в Южен Ливан. Хизбула пък издаде, че не разполага военна инфраструктура в близост до цивилни граждани. От понеделник насам Хизбула не е направила изявление относно въздействието на израелските удари.

Тунели

След войната от 2006 г. арсеналът и тунелите на групировката са се увеличили, особено системите за прецизно насочване, заяви лидерът Насрала. Представители на „Хизбула“ заявиха, че групировката е използвала малка част от арсенала в боевете през последната година.

Израелски официални лица коментираха, че военната инфраструктура на Хизбула е плътно вплетена в селата и общините на Южен Ливан, като боеприпаси и ракетни установки се съхраняват в къщи в целия район. От месеци Израел обстрелва някои от тези села, за да намали възможностите на Хизбула.  Потвърдените данни за тунелната мрежа остават оскъдни.

В доклад от 2021 г. на израелския мозъчен тръст „Алма“, специализиран в проблемите на „Хизбула“, се казва, че Иран и Северна Корея са помогнали за изграждането на мрежата от тунели след войната от 2006 г.

Израел вече се бори да изкорени командирите на Хамас и самостоятелните бойни единици от тунелите, пресичащи Газа. Кармит Валенси, старши научен сътрудник в Института за изследвания на националната сигурност в Тел Авив, мозъчен тръст, смята:

„Това е едно от най-големите ни предизвикателства в Газа и със сигурност е нещо, с което бихме могли да се сблъскаме в Ливан.“

Криг твърди, че за разлика от Газа, където повечето тунели са прокопани ръчно в пясъчна почва, тунелите в Ливан са прокопани дълбоко в планински скали. Той уточнява:

„Те са много по-трудно достъпни, отколкото в Газа, и още по-лесно могат да бъдат унищожени.“

Кръвопролитие и разруха – израелските удари в Ливан са взели над 500 жертви

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments