Турция превръща византийската църква Хора в джамия, засилвайки напрежението между Атина и Анкара

0
108
Църква
Църква. Снимка: Pixabay

Турските власти възобновиха плановете си за превръщането на църквата Хора, емблематичен византийски паметник и част от световното наследство на ЮНЕСКО, в джамия, съобщава вестник „Yeni Safak“. Очаква се църквата да бъде отворена за мюсюлманите за петъчната молитва на 23 февруари, според източници от редакцията.

Процесът на преобразуване на църквата е част от по-широката политика на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, която започна с превръщането на „Света София“ в джамия през 2020 година. Този ход предизвика остри реакции в международната общност и засили напрежението между Атина и Анкара.

Църквата Хора, известна също като „Светия Христос Спасител“, представлява важен паметник с богата история. Основана през IV век като част от манастирски комплекс вън от стените на Константинопол, сградата е претърпяла множество възстановявания и промени през вековете. След завладяването на града от османците през 1453 година, църквата е превърната в джамия и е обогатена с минаре.

Определена за музей през 1945 година, сградата е дом на някои от най-изящните мозайки и фрески от късновизантийския период, което я прави ценен източник на културно наследство. ЮНЕСКО признава историческата и културната стойност на църквата Хора, подчертавайки значимостта на нейните изкуствени произведения.

Решението за превръщането на Хора в джамия е прието със смесени чувства, като някои го виждат като отражение на религиозната свобода и идентичност, докато други изразяват притеснения относно опазването на културното наследство и международните отношения. Независимо от различните гледни точки, превръщането на Хора в джамия е неоспоримо знак за променящия се културен пейзаж в Турция и продължаващите дебати за бъдещето на историческите паметници в страната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments