Започна сезонът на туршиите и вече се забелязва леко поскъпване на зеленчуците, използвани за направата им. Цената на зелето е с 20% по-висока, а червените чушки и пиперът са поскъпнали с 10 на сто едва за няколко дни, сочат официалните данни от борсите у нас.
Александър Георгиев е бил три години на гурбет във Великобритания. След това се е върнал в родното си село Исперихово, където вече над десетилетие отглежда зеле. През ръцете му са минали тонове продукция, но тази година тя е наполовина по-малко от очакваното заради сушата. За продажбата на произведеното 20 тона зеле, той разчита на посредници и пресмята, че по-високата цена трябва да компенсира по-ниските добиви.
„0,60 стотинки беше миналата година, цена на едро. Тази година е 0,80-0,90. Аз го давам в момента на 0,80 стотинки. Давам го на прекупвача. Прекупвачът вече го дава по-нататък по вериги, по пазари“, споделя той.
Зеленчукопроизводителят споделя и как да се различава българското от вносното зеле: „Вносното зеле е с три жилки. Нашето, българското, е с 5-6. По-бързо втасва българското, по-бързо се вари.“
Директорът на зеленчуковата борса в село Първенец Илия Гатев коментира, че в момента зелето се търгува на цени от 1,20 лева, докато през 2023 г. цената му е била 0,90 стотинки. Същевременно вносното идвало от Турция, Гърция и Северна Македония.
Увеличение на цената има и при оранжерийните домати и краставици. На борсата розовите домати се търгуват срещу 5 лева за кг.
Гатев прогнозира и ръст на цената на картофите, като в близките месеци можела да мине и 2 лева.