Турските атаки в Сирия прекъснаха водоснабдяването на 1 милион души

Експерти смятат, че това може да бъде възприето като нарушаване на международното право

0
45
Войната в Сирия, атаки
Войната в Сирия. Снимка: Facebook

Турските въздушни атаки в засегнатата от суша Североизточна Сирия са прекъснали достъпа до електричество и вода на над 1 милион души, което според експерти може да бъде възприето като нарушаване на международното право, съобщи „BBC“.

Според данни, събрани от Световната служба на „BBC“, в периода между октомври 2019 г. и януари 2024 г. Турция е извършила повече от 100 атаки, насочени умишлено към петролни находища, газови съоръжения и електроцентрали, в контролираната от кюрдите Автономна администрация на Северна и Източна Сирия /AANES/.

Атаките са допринесли за разрастване на хуманитарната криза в региона, който е дълбоко разтърсен от дългогодишна гражданска война и 4-годишна екстремна суша, изострена от климатичните промени. Водата в региона и без това беше в недостиг, като през октомври миналата година нападенията срещу електропреносната инфраструктура прекъснаха електрозахранването на главната водоснабдителна станция на региона „Алук“ и оттогава насам тя все още не е възобновила дейността си. При две свои посещения там репортер на медията стана свидетел как голям брой хора изпитват затруднения да си набавят питейна вода.

Говорител на Турция обяви, че тя се е насочила към „източниците на доходи и възможностите“ на кюрдските сепаратистки групировки, които смята за терористични. Изявлението гласи още, че е добре известно, че районът е тежко засегнат от суша, както и че лошото управление на водите и занемарената инфраструктура са влошили положението. Властите на Сирия неведнъж са обвинявали Турция, че се опитва да „унищожи съществуването на сирийския народ“.

Повече от един милион души в провинция Хасаке, които някога са получавали вода от „Алук“, сега разчитат на доставки на вода, добивана от разстояние около 12 мили (20 км). Стотици доставки се извършват с цистерни всеки ден, като приоритет е даден на училищата, сиропиталищата, болниците и на най-нуждаещите се граждани. Доставките обаче не са достатъчни за всички. В град Хасаке репортерът разговаря с метни хора, които чакаха пристигането на цистерните и молеха шофьорите да им дадат вода.

„Тук водата е по-ценна от златото. Хората се нуждаят от повече вода. Всичко, което искат, е да получат вода,“, споделя Ахмад ал-Ахмед, шофьор на цистерна.

Някои хора признаха, че са стигнали до конфликт в стремежа си да получат вода, а една жена заплаши с думите: „Ако шофьорът на цистерната не ми даде вода, ще му спукам гумите!“.

„Позволете ми да ви кажа откровено, че Североизточна Сирия е изправена пред хуманитарна катастрофа,“, обясни Яйха Ахмед, съдиректор на Градския съвет по водоснабдяване.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган определи Автономната администрация на Северна и Източна Сирия, която не е официално призната от международната общност, като „държава на терора“, като изрази опасенията си, че тя се намира в непосредствена близост до турската граница. Турското правителство смята, че кюрдската общност, която доминира в състава на основната военна сила там, е продължение на бунтовническата групировка, известна под името „Кюрдска работническа партия“, която от десетилетия наред се бори за кюрдска автономия в Турция. Към днешна дата тя е обявена за терористична организация от Турция, ЕС, Обединеното кралство и САЩ.

Производителят на хиперколата ALIENO: Най-хубавото тепърва предстои!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments