Твърдодясната партия Конфедерация в Полша откри конвенцията си за предизборна кампания, сякаш беше рок концерт, с певец, който се качва на мотоциклет, двигателят му върти обороти и пиротехническо шоу от пламъци и бенгалски огън, предава „Асошиейтед прес“.
Популярността на партията расте, особено сред младите мъже, на които им е писнало от политическите партии, които доминират в Полша през по-голямата част от посткомунистическата ера. Нейната предизборна кампания в Катовице в събота, обявена за най-голямата преди парламентарните избори на 15 октомври, имаше за цел да активизира повече избиратели и да омаловажава антисемитизма и други крайни възгледи сред някои от нейните членове.
През дим и огън лидерите на Конфедерацията изтъкнаха аргументите си за по-ниски данъци, по-малко регулации и антиевропейски съюз и антиукраинска външна политика.
Конфедерацията нажежи полското политическо статукво, яхвайки вълна от подкрепа за националистическите консервативни партии в цяла Европа. Подобни политически сили нараснаха в опозиция срещу широко разпространената миграция към Европа и гняв срещу блокирането поради COVID-19 и мандатите за ваксини. Такива партии сега управляват в Италия, принадлежат към правителството във Финландия и подкрепят правителство на малцинството в Швеция.
Полската партия, която спечели близо 7% от гласовете преди 4 години, събираше около 15% през лятото, създавайки перспектива за трето място след управляващата национална консервативна партия Право и справедливост, която е фаворит в проучвания и опозиционната Гражданска коалиция, водена от бившия премиер Доналд Туск, която изостава на второ място. Това породи спекулации, че може да се окаже коалиционен партньор в следващото правителство с Право и справедливост. Подобен сценарий може да тласне ЕС и НАТО още повече към политическата десница и да отслаби подкрепата на Полша за западния алианс, защитаващ Украйна.
Засега лидерите на Конфедерацията настояват, че нямат намерение да се присъединят към установените правомощия на масата.
„Отиваме на тези избори, за да преобърнем масата, на която седят всички политици“, каза Кшищоф Босак, съпредседател на партията, говорейки на конгреса в Катовице, където партията представи лозунга си на кампанията „Ние можем всичко“.
Без значение какво се случва в деня на изборите, Конфедерацията вече е променила отношенията на централноевропейската нация със съседна Украйна, която се бори за оцеляването си срещу бруталната инвазия на Русия.
Рейтингът на партията се повиши, тъй като нейните лидери насочиха посланието си към това, че Полша, ключов съюзник, не получава благодарността, която заслужава за изпращането на оръжия на Киев и подпомагането на голям брой бежанци.
Подобно на други европейски твърдо десни партии, Конфедерацията не само се противопоставя на мандатите за ваксини и масовата миграция, но също така е враждебно настроена към ЛГБТИ+ хората и е скептична към изменението на климата.
Но по отношение на Украйна трябваше да се действа внимателно. Полша прекара повече от 40 години зад Желязната завеса и спомените за руското господство все още жилят. Партията използва проблем с клина, за да изгради подкрепа за своята позиция. Украинското зърно и други селскостопански продукти навлязоха на полските пазари, причинявайки пренасищане и понижавайки цените за местните фермери.
Усещайки жегата, правителството на Полша втвърди своята линия. Той забрани вноса на украинско зърно, което предизвика гневни думи и отмъщение от Киев в Световната търговска организация. Отношенията паднаха до най-ниската си точка от инвазията на Русия. Миналата седмица премиерът Моравецки предположи, че дните на изпращане на полски оръжия в Украйна може да са приключили.
Лидерите на Конфедерацията злорадстват, но резултатите им в социологическите проучвания са намалели, тъй като правителството се доближава до позицията им. Босак е категоричен:
„Митът за това (полско-украинско) партньорство… лежи в руини. Ясно е, че Конфедерацията беше единствената, която разчете правилно динамиката на отношенията между Полша и Украйна, която се основаваше на възползване от полската наивност.“
Партията, чието пълно име е Конфедерация, свобода и независимост, е алианс на радикални националисти и либертарианци на свободния пазар, основан през 2018 г.
Партията се противопоставя на социалните разходи на правителството, включително паричните плащания на пенсионерите. Тя особено не одобрява месечно плащане от 500 злоти (116 долара) за семействата, независимо от техния доход, за всяко дете под 18 години. По време на кампанията управляващата партия гласува да повиши заплащането до 800 злоти (185 долара).
Конфедерацията твърди, че подобни политики допринасят за двуцифрена инфлация. Твърди се, че предпочита намаляването на данъците пред паричните раздавания, позиция, която се харесва на някои собственици на малък бизнес и възрастни без деца, които плащат в системата, но не виждат парите да се връщат към тях.
Докато Конфедерацията набляга на пълномощията си за свободен пазар, много поляци остават загрижени от обезпокоителните изявления на някои от нейните членове. Един, който продължава да ги преследва, е коментар на Славомир Менцен, друг партиен сълидер.
„Не искаме евреи, хомосексуалисти, аборти, данъци или Европейски съюз“, заявява той през 2019 г., описвайки своите поддръжници.
Менцен, който управлява пивоварна, също беше изправен пред обвинения в расизъм през 2021 г., като произведе бира, наречена „White IPA Matters“. Той каза, че това е просто хумористична препратка към движението Black Lives Matter в Съединените щати. Тогава пред „Асошиейтед прес“ той коментира:
„Полша няма расистко или колониално минало. Не е нужно да се извиняваме на никого за нищо във връзка с това.“
А в редиците на партията има и други противоречиви мъже. Единият, 80-годишният Януш Корвин-Мике, беше отстранен като депутат в Европейския парламент заради нацистки поздрави по време на сесии. Той е на мнение, че Полша е трябвало да сътрудничи на Адолф Хитлер и повтори невярно твърдение, че Хитлер не е знаел за Холокоста. Той постави под съмнение дали жените трябва да имат право на глас, твърдейки погрешно, че те са „по-малко интелигентни“. Освен това той защити руския президент Владимир Путин след нахлуването в Украйна.
Друг – Гжегож Браун невярно твърди, че има заговор за превръщането на Полша в „еврейска държава“ и призова хомосексуалността да бъде криминализирана. Най-големите аплодисменти в събота бяха за тези двама мъже.
Войчех Пшибилски, главен редактор на Visegrad Insight, политическо списание, фокусирано върху Централна Европа, каза, че екстремистките избиратели съставляват само малка част от полското общество. Ако Конфедерацията иска да спечели повече гласове, тя трябва да се премести в политическия център, поставяйки „по-ярко лице на национализма и екстремистките политики, които представлява“, изтъква той.
Партията работи за подобряване на имиджа си. Участниците, които се регистрираха за конгреса в събота, бяха предупредени, че освен ако не пристигнат в елегантни дрехи, няма да бъдат допуснати.
Менцен сякаш се опита да се заеме с проблема и да го използва в полза на партията.
„Може да сме малко нетрадиционни. Понякога имаме противоречиви възгледи или противоречиви изявления“, твърди той и добавя:
„Но повярвайте ми, не е нужно да се съгласявате с всяко твърдение на всеки наш член, за да можете да гласувате за нас.“
Някои от привържениците на партията, които бяха интервюирани след конгреса, подчертаха, че гласуват за партията заради нейната икономическа политика. Повечето не пожелаха да назоват фамилните си имена.
Един поддръжник, търговски представител от Познан, каза, че дава гласа си на Конфедерацията, защото „друга сила искаше да ни задуши с ваксинации и блокиране“ по време на пандемията COVID-19.
„Конфедерацията беше на наша страна и те се бориха за нас“, каза Рафал Икс, когато напусна конгреса.
„Днес се борим за тях.“