Тянанмън: Полицията на Хонконг забранява бдение за жертвите на репресиите от 1989 г.

0
204
Протест, полиция
Снимка: Пиксабей

За първи път от 30 години полицията в Хонгконг забрани провеждането на бдение, с което да се отбележи инцидент, случил се на площад Тянанмън. Властите заявиха, че решението се дължи на здравни опасения заради коронавируса. Някои хора смятат, че наред с това може да се сложи край на възпоменанията, тъй като Китай се стреми да наложи нов закон, който да подкопава авторитета на града на фона на случилите се престъпление на тази територия, информира “BBC”.

Понастоящем Хонконг и Макао са единствените места на китайска територия, където хората могат да отбележат смъртоносното нападение над протестиращите за демокрацията през 1989 г. В континенталния Китай властите забраниха дори уклончиви препратки към събитията от 4 юни, довели до седмици на масови демонстрации, които бяха толерирани от правителството.

Дали възпоменанието (което Пекин счита за тероризъм и подривна дейност към партията на територията на Хонконг) ще бъде разрешено да продължи да се отбелязва през следващата година, все още не е ясно. Предложеният закон попадна под широко международна критика, като седем бивши външни секретари на Обединеното кралство призоваха премиера Борис Джонсън да сформира глобален алианс, който да координира отговора на това, което те нарекоха „грубо нарушение“ на китайско-британските споразумения.

Хонконг е върнат на Китай от британската власт през 1997 г. по модела „една държава, две системи“Лий Чеук Ян, председателят на Хонконгския алианс в подкрепа на патриотичните демократични движения на Китай, заяви, че „необоснованата“ забрана за тазгодишното бдение означава край на принципа „една страна, две системи“, който важи за Хонконг.

За града бдението е голямо събитие – миналата година организаторите заявиха, че 180 000 души са се събрали в градския парк “Виктория”. Полицията обяви, че са присъствали едва под 40 000 души. Алиансът заяви, че хората могат да дойдат в парк Виктория в група от осем души – разрешение, съгласно коронавирусните разпоредби – и да държат свещи, докато изпълняват стриктно мерките за социално дистанциране.

Лий също така призова хората да отбележат репресиите в различни части на града, а съюзът ще организира онлайн събитие по целия свят.

Какво се случи на площад Тянанмън през 1989 г.?

Протестиращите про-демократи окупираха площад Тянанмън през април 1989 г. и започнаха най-големите политически демонстрации в историята на комунистическия Китай. Те продължиха шест седмици, а в тях взеха участие милиони хора.

В нощта на 3 юни танкове се придвижваха и войските откриха огън, убивайки и ранявайки много невъоръжени хора на и около площад Тянанмън. След това властите заявиха, че никой не е застрелян на самия площад. Прогнозите за убитите при репресиите варират от няколкостотин до няколкохиляди. И до ден днешен Китай пази в тайна официалната цифра на загиналите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments