Шведската прокуратура обяви, че най-вероятно е разкрила извършителя на убийството на бившия шведски премиер Улоф Палме от 1986, като добави, че заподозреният вече е починал, съобщава “BBC”. Става въпрос за Стиг Енгсторм, познат още като Скандията, който се е самоубил през 2000 г. Вследствие на смъртта му прокуратурата прекратява разследването на убийството на Палме, информира главният шведски прокурор Кристен Петерсън.
Палме бе застрелян в гръб, докато се прибира със съпругата си Лизабет от киновечер в Стокхолм. В деня на убийството той разпуска личната си охраната. Екзекуцията се е състояла на един от най-оживените булеварди в Швеция, като има десетки свидетели, които са видели висок мъж да стреля и впоследствие да бяга от местопрестъплението.
Показания са снети от хиляди свидетели по делото. Изначално дребен престъпник бе осъден за убийството, но впоследствие присъдата му бе отменена.
Кой е Стиг Енгсторм?
Стиг Енгсторм е станал известен като Скандията, докато е работил за шведското застрахователното дружество „Скандия“. В нощта на убийството е работил до късно в централата на компанията, намираща се в близост до местопрестъплението. Енгсторм е бил сред 20-те свидетели на убийството, като впоследствие се самоубива през 2000 година.
Той е заподозрян в деянието от криминалния журналист Томас Патерсън, при което стокхолмската полиция започва разследването на Енгсторм 18 години след смъртта му. Смята се, че е погубил премиера Палме заради левистките му възгледи.
Разследването е установило, че Енгсторм е лъжесвидетелствал за събитията непосредствено след убийството, твърдейки, че се е опитал да окаже на премиера животоспасяваща първа помощ. Впоследствие става ясно, че е притежавал разрешително за огнестрелно оръжие.
Бившата съпруга на Енгсторм споделя за ежедневника “Expressen” през 2018, че е била разпитвана от детективи през 2017. Тя коментира, че към дадения момент е нямало повдигнати обвинения срещу съпруга й.
“Той беше в голяма степен страхливец. Не би посегнал и на муха”, споделя тя.
Как бе убит Улоф Палме?
Шведският министър-председател освобождава личната си охрана в петъчната вечер на 28 февруари 1986, отивайки на кино със съпругата си Лисабет, синът им Мартен и неговата приятелка.
Разхождайки се с жена си след киновечерта по булевард „Свеваген“ – един най-оживените в Стокхолм, той бил нападнат в гръб от стрелец.
59-годишният Палме е застрелян в тила и е загинал на място. Куршумите, намерени на местопрестъплението, са от Магнум .357, но оръжието така и бива открито.
Защо никой не е задържан?
Един човек бе осъден на затвор. Рецидивистът Кристър Петерсън, който няма връзка с прокурора по делото, е бил разпознат от Лизабет Палме и осъден на доживотен затвор през 1989.
Впоследствие обаче бива освободен, тъй като няма установени мотиви, а оръжието от убийството не е открито. Петерсън почива през 2004.
Кой са били враговете на Палме?
Харизматичният министър-председател Улоф Палме, който ръководи шведската социалдемократическа партия, бе замесен в редица международни спорове. В Швеция той разгневи бизнеси предприемачи със своите реформите и се обяви срещу ядрената електроенергия.
Той също така разкритикува и съветската инвазия в Чехословакия през 1968, американските бомбардировки в Северен Виетнам и порица “ужасяващия” режим в Южна Африка.
Какви са хипотезите за убийството му?
Случаят ангажира шведската полиция в продължение на десетилетия. Обсебен от убийството в продължение на години бе и световнопризнатият автор Стийг Ларсън, който написа книгата “Момичето с драконовата татуировка”.
Сред хипотезите за мотива зад убийството на Палме, които се появяваха с годините, са:
- Опълчването му срещу дискриминационната система в Южна Африка и финансирането на Африканския национален конгрес – шведската полиция пътува до Южна Африка през 1996, за да разследва твърденията
- Разкритието от страна на Палме, че шведските въоръжени сили са подкупили индийски власти за сключването на сделка за търговия с оръжие
- Обявяването на кюрдската военна група “PKK” за терористична организация от правителството на страната
Лизабет Палме почива през 2018, без да знае окончателно кой е отнел живота на съпруга й.