Участвал ли е бургаски адвокат в документна измама? (Трета част)

0
1130
Правосъдие
Правосъдие. Снимка: Pixabay

В две статии от Искра.бг ви разказахме как бургазлия е бил осъден да заплати сумата от 15 000 лева без дори да знае, че срещу него се води дело. Става въпрос за Тодор Тодоров. Той е разбрал, че срещу него е било заведено гражданско дело години по-късно, когато се намесва частен съдебен изпълнител.

Историята

На 22 декември 2012 година Тодор Тодоров е участвал в коледен благотворителен турнир по футбол в Бургас. Твърди, че между срещите някой му е казал да се отдръпне и го е обидил. Тодор му отговорил да спре, но момчето не го е направило.
Така под влиянието на афект Тодор го е ударил веднъж. Момчето е паднало, а Тодор е изпаднал в шок. Момчето е било отведено в болница, а него го е прибрал баща му у дома им. Оттам са го взели полицаи. По това време Тодор тъкмо е навършил 18 години.

Подробности от разказа на Тодор Тодоров можете да прочетете ТУК и ТУК.

Отговорът

Искра.бг потърси за коментар замесените в този случай лица, за които също ви разказахме. Първо се свързахме с Петър Генчев, който е баща на потърпевшия Тодор Генчев. Той е бил свидетел именно по гражданското дело, по което Тодор Тодоров е бил осъден да заплати 15 000 лева за нанесените щети.

„Не е нужно да съм бил свидетел на самия случай, за да съм бил свидетел по гражданското дело. В навечерието на Коледа се случи. Беше неделен ден. Бях на работа – в ефир, и ми се обадиха, че се е случил инцидент със сина ми. На Коледен турнир, подчертавам Коледен турнир, на който хората отиват да се забавляват, е станала ситуация, спречкване и синът ми е приет в болница с черепна травма. Оттам започна лечението в навечерието на Коледа, което се изразява в изключително сложна операция – имплантиране на метална планка в главата му. Операция дълга, сложна, скъпа, с възстановяване след нея повече от година. Оттук нататък има две дела“, категоричен беше той пред Искра.бг.

Петър Генчев
Петър Генчев. Снимка: Facebook

Генчев подчерта, че неговата съпруга не работи и никога не е работила в Общината и допълни:

„Аз съм човек, който борави с факти. Има решение на съда. Решенията на съда не се коментират, те се изпълняват.

Синът му Тодор Генчев не беше открит за коментар.

Тодор Генчев
Тодор Генчев. Снимка: Facebook

По времето, по което срещу Тодор Тодоров се е водило наказателно дело, адвокат на Тодор Генчев е бил Росен Кожухаров. Потърсихме и него за коментар по случая.

„Изцяло виновен за възникналия инцидент и съответно конфликт е подсъдимият по онова време Тодор Тодоров. Това беше доказано по несъмнен начин в хода на наказателното производство. Тоест, той със собствените си неправомерни действия е предизвикал възникването и развитието на конфликта и той е причинил много тежка черепно-мозъчна травма на моя клиент. Беше проведено досъдебно производство, където Тодор Тодоров имаше защитник в лицето на колегата Кацарски. След което беше сключено в хода на досъдебното производство споразумение между обвиняемия Тодор Тодоров, неговия защитник и прокурора. След което това споразумение е било внесено за одобрение в Районен съд-Бургас“, каза адвокат Кожухаров.

Той подчерта, че тъй като споразумението е сключено в хода на досъдебното производство, то пострадалият Тодор Генчев и той самият не са били страна по това споразумение:

„Ако делото беше внесено в съда за разглеждане по общия ред, то тогава ако бъде постигнато споразумение, за неговото одобрение в съдебната фаза на процеса е необходимо съгласието и на пострадалия и неговия повереник. Но в хода на досъдебното производство това не е необходимо.“

Кожухаров обясни, че има изрично предвидена процедура в закона, при която прокурорът разяснява на обвиняемия правните последици от сключването на споразумението, по силата на което лицето се признава за виновен за извършване на умишлено престъпление от общ характер. Но както Искра.бг вече ви съобщи Тодор Тодоров твърди, че е разбрал, че е осъден за умишлено престъпление години по-късно. Той казва, че в момента, в който го е подписал, не е бил наясно с този факт.

„Когато бъде подписано споразумението то се внася за одобрение в Районен съд. Съдията в рамките на производството по одобрение на споразумението по закон изрично следва да проведе тази процедура. Най-напред се разясняват отново правата на страните в това производство, след което се прочита споразумението, след което съдията изрично пита лицето – „Признавате ли се за виновен в извършването на това престъпление, в което сте обвинен и за извършването на което ви е определено съответното наказание по силата на споразумението?“. След което съдията пита – „Вие доброволно ли подписахте споразумението? Разбирате ли смисъла на споразумението?“ А именно, че при подписването на споразумение същото има сила на влязла в сила присъда“, каза още Кожухаров.

Така според него би трябвало Тодор Тодоров да е бил наясно, че сключва споразумение, с което се признава за виновен за умишлено престъпление.

Росен Кожухаров твърди, че в хода на наказателното дело той, под никаква форма, не е комуникирал с адвоката на Тодор Тодоров Красимир Кацарски. Щял да го направи, само ако са били страна в процеса, което не се е случило.

Искра.бг разговаря и с адвокат Мария Овагемова, която е представлявала Тодор Генчев по време на гражданското дело.

„Не е вярно, че през 2012 година е извършено неумишлено престъпление. Обратното. Г-н Тодоров се е признал за виновен в извършването на умишлено престъпление за нанасяне на средна телесна повреда – черепно-мозъчна травма. След което той няма да е първият и последният с влязъл в сила съдебен акт, който има силата на присъда, който минава през гражданското производство за обезщетение за неимуществени вреди“, каза тя.

Адвокат Овагемова подчерта, че отговор на въпросите за пълномощното, с което Красимир Кацарски се е явил по време на гражданското дело и което Тодор Тодоров твърди, че не е подписвал той, трябва да даде адвокатът на ответната страна:

„Мен законът не ме задължава да изследвам почерка върху пълномощното.“

Адвокат Овагемова неколкократно подчерта, че Тодор Тодоров се е признал за виновен за извършването на умишлено престъпление и казус вече за нея няма, защото има влязла в сила присъда. Нямало и значение кой кого бил провокирал.
Адвокат Овагемова също твърди, че по време на гражданското дело не се е свързвала под никаква форма със защитника на Тодор Тодоров Красимир Кацарски.

Мария Овагемова
Мария Овагемова. Снимка: Facebook

Какво твърди адвокат Красимир Кацарски за фалшивото пълномощно?

Адвокатът, който е представлявал Тодор Тодоров, Красимир Кацарски първо обяви пред Искра.бг, че не може да си спомни за случая. След това каза, че ще провери в своя архив и да го потърсим отново. Адвокат Кожухаров и адвокат Овагемова ги познавал само от съда.

На въпрос как ще коментира факта, че Тодор Тодоров не е знаел за гражданското дело той каза:

„Как така аз да го известя? Когато има наказателно дело и след това се образува гражданско дело, искът се връчва на този, срещу когото е подадена исковата молба.“

Той каза още, че един адвокат защитава интересите на дадено лице само по конкретното дело:

„Не може едно лице да ме е наело по дадено дело и през 2020 година да каже – „Ами, защо не ме защитаваш? Защо не знаете, че срещу мен има образувано дело?“ То се упълномощава за конкретно дело.“

Той каза още, че не е бил уведомен, че срещу него е подаден сигнал в прокуратурата.

„Ама аз откъде да знам, че срещу него ще има образувано дело, за да го защитавам за това нещо. Не знам какво е писал. Нека да пише. Ще ме извикат, ще видя документите, но сега наизуст не мога нищо да кажа“, обяви още той.

Красимир Кацарски
Красимир Кацарски. Снимка: Facebook

Искра.бг разполага с копие от призовката за явяване по гражданското дело, която е била връчена именно на адвокат Красимир Кацарски. Доказателство за това е неговият подпис, който стои под този на връчителя. Призовката е била приета от него на 18 септември 2013 година, а самото дело е било насрочено за 11 октомври 2013 часа в Районния-съд в Бургас.

Ден по-късно проведохме втори разговор с адвокат Красимир Кацарски. Той каза, че не е успял да намери нищо в своя компютър по този случай. Но въпреки това коментира казуса.

„Не съм проверявал в съда делата, но горе-долу си спомних, че имаше едно такова дело, при което единият беше ударил другия. Те бяха някакви познати. На удареното момче веднага са му правили някаква операция и това нещо беше на границата между средна и тежка телесна повреда, но съдебният лекар прецени, че е средна, затова приключихме делото със споразумение“

На въпрос на Искра.бг как ще коментира факта, че Тодор Тодоров твърди, че той не се е подписвал под пълномощното Кацарски отговори:

„Я вземете го питайте как тези документи, които са по гражданското дело са пристигнали при мен.“

Що се отнася до призовката за делото той каза:

„Коя призовка – за съобщение за делото или за вече насрочено дело? Ако аз съм се подписал под призовката за явяване на делото, това значи, че аз съм имал пълномощно да го представлявам по това дело. Иначе откъде ще знам, че аз ще съм бъдещият адвокат по гражданското дело. Аз откъде ще знам, че има дело, да пиша пълномощно?“

Според него не е възможно той да бъде уведомен за гражданското дело, а не Тодор Тодоров:

„Откакто съм адвокат никога не съм получавал уведомление, когато съм представлявал някакво лице по някакво си дело, да получа по друго дело уведомление. Такова нещо до настоящия момент никога не се е случвало. Това е невъзможно. Те трябва да са го получили.“

На въпрос на Искра.бг, свързан с факта, че жената на Кацарски е съдия в Районния съд в Бургас и дали това е оказало, може да окаже или ще окаже влияние на разследването на прокуратурата той каза:

„Това, че аз съм адвокат няма никакво значение за разследването на прокуратурата. Знаете ли колко адвокати има, които са осъдени от бургаския район? Осъдени са, отстранявани са. Така че въобще нищо няма да повлияе. Ако се установи, че има извършено някакво престъпление, ще се носи и съответната отговорност, няма никакъв проблем.“

До момента в прокуратурата в Бургас случаят така и не може да бъде разгледан, защото прокурорите си дават самотоводи, както Искра.бг вече ви съобщи.

Адвокат Кацарски твърди, че не е влизал в контакти с адвокатите на насрещната страна извън предвидените в закона.

„Принципно се влиза в контакт тогава, когато се договаря да се постигне някакво споразумение с компромис от едната и от другата страна. Но като няма споразумение, като има решение, значи няма такова нещо“, каза той.

На въпрос на Искра.бг дали счита, че си е свършил съвестно работата по двете дела срещу Тодор Тодоров той отговори следното:

„Да, свършил съм си това, за което съм упълномощен и считам, че съм я свършил така, както е напълно нормално.“

А дали според адвокат Кацарски присъдата за умишлено престъпление е адекватна в случая:

„Има първо подписване на споразумение с прокурора. След това се изпраща делото в съда. Съдът одобрява споразумението. Пита го – „Знаеш ли какво е обвинението? Знаеш ли какво е наказанието?“ Има достатъчно доказателства, че може да му бъде наложено такова наказание. На него наказанието е заменено с по-леко наказание. Предвиждаше се до 5 години лишаване от свобода. Знаете ли какво? Ако бях аз съдия, нямаше да одобря такова споразумение. Щях да искам завишаване на наказанието. Присъдата, която я е получил, е прекалено либерална.“

Позицията на частния съдебен изпълнител

Успяхме да разговаряме по казуса и с частния съдебен изпълнител Таня Маджарова. Тодор Тодоров твърди, че е поискал да му бъдат предоставени всички материали по изпълнителното дело, с което е осъден да заплати сумата, както и разноските за адвоката на насрещната страна и таксите на частния съдебен изпълнител. Общо се касае за около 1700 лева над дължимите вече 15 000 лева. Той казва, че не ги е получил и до ден-днешен не знае каква част от сумите, които изплаща, са постановените от съда и каква – хонорара на адвоката на насрещната страна.

„Всичко му е предоставено – в поканата за доброволно изпълнение. Той лично я е получил. Тук нямаме адвокат. По нашето дело няма адвокатски хонорари. Ние събираме обезщетението. 60 лева има деловодни разноски, има авансови такси, които са платили. Отделно законът предвижда такси, които са еднакви за частните и държавните, които са т.нар. пропорционални такси. Тези пропорционални такси бяха и коментирани от Народното събрание и намалени през 2016 година и вървят по една таблица. Там има такса за събрана сума, която се смята пропоционално на сумата, която постъпва. За сравнение в момента Тодор, плащайки по 100 лева на месец, ние събираме веднъж веднъж на 6 месеца около 52 лева пропорционална такса. Цялата пропорционална такса е 1348 лева с включеното ДДС“, обясни тя пред Искра.бг.

Таня Маджарова
Таня Маджарова. Снимка: Facebook

Маджарова подчерта, че след като той е заявил, че ще плаща, не са предприети никакви други действия, за да не се натрупват други вноски. Освен това той не плаща и законна лихва, която е 11,8% на година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments