Амбицията за власт става все по-силна, а корупцията – част от всичко това, заяви проф.д.н. Венелин Терзиев. Той посочи, че модерните науки по управление на човешките ресурси определят кариерното и личностно развитие. Според него по балкански географски ширини науките не са съвсем науки, а практиката им не е съвсем добра. Професорът коментира пред „Труд“:
„Разбуненото време ни подсеща, че трябва по-често и по-настойчиво да се обръщаме към онези наши съвременници, които са имали достатъчно акъл, сила и смелост да мислят и да казват онова, което да ни помогне да осъзнаем нашето съществуване и да му дадем определен смисъл и посока.“
Ученият допълва, че няма как да определим и привнесем други хора по българските земи, които да имат по-добър усет за нещата и по-добра възможност за случващата се променяща реалност. Той разясни, че е от поколението, което все се е променяло и очаквало, че някой друг ще оправи работата – бързо и с магическа пръчка. По думите му всички по някакъв начин се свързваме с парите и материализма. Проф. Терзиев обясни:
„Дори и тази наша демокрация я определяме като нещо, което е свързано с много пари. Не знам колко и доколко въобще това има определен смисъл, а може да е само средство за съществуване – не само на демокрацията.“
Професорът се надява да има хора, които са се наредили да управляват държавата, да имат не само амбицията, но и понасъбрана мъдрост. Той отбеляза, че времената са трудни и превратно повтарящи се. Според него ако те са били интересни в началото на 90-те години, то сега на всички българи им се иска да са практични. Ученият е категоричен, че в тези трудни политически времена е нужно управляващите да имат сърца, които да са български.