Проблясък на надежда на коронавирусния фронт: Експертите, които проследяват разпространението на заразата, стигнаха до заключението, че той мутира по-бавно от другите респираторни вируси, като сезонния грип, информира “Business Insider”.
Този бавен процес на мутация има две последици – и двете положителни. Това означава, че вирусът (чието официално име е SARS-CoV-2) е стабилен в сегашната си форма и следователно е малко вероятно да стане още по-опасен, тъй като продължава да се разпространява в тази. От своя страна това също означава, че ваксината би могла да бъде ефективна в дългосрочен план, като би действала по-скоро като ваксина срещу морбили или варицела, отколкото на сезонен грип.
Питър Тилен, молекулярно-генетик от университета Джон Хопкинс, коментира пред The Washington Post, че анализ на 1000 проби от новия коронавирус разкрива само четири до 10 генетични разлики между щамовете, които са заразили хората в САЩ, и оригиналния вирус, който се разпространява в Китайски град Ухан.
“В този момент честотата на мутацията на вируса предполага, че ваксината, разработена за SARS-CoV-2, ще бъде само една, а не нова ваксина всяка година, като грипната ваксина”, каза Тилен.
Коронавирусът е по-стабилен от грипа
Всички вируси мутират с времето. Докато се възпроизвеждат, имунните грешки непрекъснато се въвеждат в генетичния код на вируса, а те след това се разпространяват през популацията на заразата. Такива мутации разбиват даден вирус на различни щамове, но са склонни да не влияят на това колко заразен е вирусът или как се разпространява. Генетичните грешки обаче помагат на учените да проследят как вирусът се движи през човешката популация – те са като генетични “галета” (бел. ред. спойка).
SARS-CoV-2 изглежда не мутира много. С течение на времето са настъпили едва фини промени в неговия геном, но вирусът се появява еднакво навсякъде, където е бил регистриран. Всеки щам е почти идентичен.
Андрю Рамбо, молекулярно-еволюционен биолог от Университета в Единбург, каза за “Science”, че SARS-CoV-2 акумулира средно около една до две мутации на месец.
“Това е около два до четири пъти по-бавно от грипа”, подчерта експертът.
Тревър Бедфорд, учен от Центъра за ракови болести Фред Хътчинсън, туитира, че вирусът, за разлика от сезонния грип, “мутира около веднъж на всеки 10 дни в целия си геном”.
Повечето от тези мутации са неуместни, пише той в Twitter, но от време на време ще се появи такава, която подкопава имунитета на хората срещу грипа. Ето защо трябва да правим нова грипна снимка всяка година, а също така и грипните ваксини невинаги са 100% ефективни.
Но коронавирусите като цяло са “малко по-малко предразположени към мутации, отколкото грипа”, казва пред “Business Insider” Стивън Морс, епидемиолог от Колумбийския университет. Новият коронавирус едва ли ще мутира всеки сезон, добавя той.
Бенджамин Нойман, вирусолог в Тексаския университет A&M в Тексаркана, обясни пред “The Post” защо това е така”
“Грипът има един трик в ръкава си, който коронавирусите нямат – геномът на грипния вирус е разделен на няколко сегмента, всеки от които кодира различен ген. Когато два грипни вируса са в една и съща клетка, те могат да сменят някои свои сегменти, потенциално създавайки незабавно нова комбинация – така възниква H1N” – свинският грип.“
Стабилността на коронавируса подсказва, че ваксината може да бъде дълготрайна
Бедфорд, който изучава коронавируса в Сиатъл, туитира в понеделник своята прогноза, според която “ще са необходими няколко години на коронавируса да мутира достатъчно, за да затрудни значително ваксината”.
Над 40 коронавирусни ваксини са в процес на разработка в момента. Биотехнологичната компания Модерна вече е започнала изпитвания върху хора, но е малко вероятно някоя от всички тези ваксини да бъде разпространена на масовия пазар преди март 2021 г.
“След като бъде създаден антидот, той най-вероятно ще бъде ефективен в организма за дълго време – години”, според Бедфорд.
Той прогнозира в Twitter, че ще наблюдаваме случайни мутации, позволяващи на коронавирусът “частично да избяга от ваксини или съществуващ имунитет на стадото, но че този процес най-вероятно ще отнеме години, а не месеци”.
Това означава, че коронавирусната ваксина би функционирала по-скоро като отстрела на морбили, който защитава пациентите за цял живот.
Повечето мутации на вируса са безвредни. Но някои – тези, които помагат на зарзата да се разпространи по-бързо или заразяват повече хора, могат да повлияят на тежестта на епидемия. Мутация е най-вероятната причина този коронавирус да се е прехвърлил от своя гостоприемник – вероятно прилепите – към друго животно (може би прасе, панголин или цивитна котка), а след това да зарази и хората.
Към днешна дата SARS-CoV-2 не е мутирал по начин, който да изостри световната епидемия, но това не означава, че такъв сценарий не е възможен.
“Досега не сме виждали каквато и да е промяна в начина на действие, но ние го следим много внимателно, защото е възможно той да мутира и да промени начина си на действие”, смята директорът на Националния институт по алергия и инфекциозни заболявания в САЩ Антъни Фочи, цитиран от CBS в неделя.
Превод: Диана Тодорова